Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Microsoft Surface Laptop 7 15" Touchscreen Copilot+ PC Notebook - 120 Hz - Intel Core Ultra 7 - 16 GB - 512 GB SSD - English Keyboard (EP2-22787)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Surface Laptop 7 Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
- Quick Start Guide
- Safety and Warranty Documents
AI-powered: Yes
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core Ultra 7
NPU Manufacturer: Intel
NPU Name: AI Boost
NPU Performance: 48 TOPS
Chipset Manufacturer: Intel
Standard Memory: 16 GB
System Memory Technology: LPDDR5X
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 512 GB
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 15"
Display Screen Technology: PixelSense Flow
Screen Resolution: 2496 x 1664
Brightness: 600 cd/m²
Color Gamut: sRGB
Contrast Ratio: 1300:1
Standard Refresh Rate: 120 Hz
Touchscreen: Yes
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Controller Model: Arc Graphics
Graphics Memory Technology: LPDDR5X
Graphics Memory Accessibility: Shared
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11be
Bluetooth: Yes
Front Camera/Webcam: Yes
Total Number of USB Ports: 1
Number of USB 3.1 Ports: 1
Number of Thunderbolt 4 Ports: 2
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 11
Keyboard Localization: English
Keyboard Backlight: Yes
Copilot Key: Yes
Maximum Battery Run Time: 22 Hours
Included Charger Power: 65 W
Color Family: Black
Product Color: Black
Cover Material: Anodized Aluminum
Height: 0.72" (18.29 mm)
Width: 12.96" (329.18 mm)
Depth: 9.41" (239.01 mm)
Weight (Approximate): 3.66 lb (1660.15 g)
Package Contents:
Charger Included: Yes
Energy Star: Yes
Application/Usage: Business
Features: Corning Gorilla Glass 5,Anti-reflection
Windows Hello Compatible: Yes
Limited Warranty: 1 Year
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 7 processor accelerates on-device AI tasks like live transcription, smart filters, and content creation
- The 15" 2496 x 1664 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 22 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Manufacturer Part Number | EP2-22787 |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com |
| Brand Name | Microsoft |
| Product Line | Surface Laptop 7 |
| Copilot+ PC | Yes |
| Product Name | Surface Laptop 7 Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| NPU Performance | 48 TOPS |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 15" |
| Display Screen Technology | PixelSense Flow |
| Screen Resolution | 2496 x 1664 |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Color Gamut | sRGB |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 22 Hours |
| Power Description | |
| Included Charger Power | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Cover Material | Anodized Aluminum |
| Height | 0.72" (18.29 mm) |
| Width | 12.96" (329.18 mm) |
| Depth | 9.41" (239.01 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.66 lb (1660.15 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Charger Included | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Application/Usage | Business |
| Features | Corning Gorilla Glass 5,Anti-reflection |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]