Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Microsoft Surface Pro 11 Copilot+ PC Tablet - 13" - vPro Technology - 16 GB - 512 GB SSD - Windows 11 Pro - Platinum - Core Ultra 5 (8 (EP2-20145)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Surface Pro for Business, Copilot+ PC | Intel
- 39W Power Supply
- Quick Start Guide
- Safety and Warranty Documents
AI-powered: Yes
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core Ultra 5
Processor Model: 236V
Processor Speed: 2.10 GHz
Processor Core: Octa-core (8 Core)
vPro Technology: Yes
NPU Manufacturer: Intel
NPU Name: AI Boost
NPU Performance: 40 TOPS
Standard Memory: 16 GB
Memory Technology: LPDDR5X
Solid State Drive Capacity: 512 GB
Screen Size: 13"
Display Screen Type: LCD
Display Screen Technology: PixelSense
Aspect Ratio: 3:2
Screen Resolution: 2880 x 1920
Color Gamut: sRGB
Brightness: 600 cd/m²
Contrast Ratio: 1300:1
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Processor Core: Hepta-core (7 Core)
Graphics Memory Technology: LPDDR5X
Graphics Memory Accessibility: Shared
WWAN Supported: No
Wireless Connectivity Technology: Wi-Fi
Cellular Phone Capability: No
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11be
Bluetooth: Yes
Near Field Communication: Yes
USB Type-C: Yes
USB Type-C Detail: 2 x USB-C with USB4 /Thunderbolt 4
DisplayPort: Yes
Thunderbolt: Yes
Number of Thunderbolt 4 Ports: 2
Charging Interface: USB Type C
Sensor Type: Accelerometer,Gyroscope,Magnetometer,Color Sensor
Front Camera: Yes
Rear Camera: Yes
Rear Camera Resolution: 10 Megapixel
Sound System: Dolby Atmos
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 11 Pro
Maximum Power Supply Wattage: 39 W
USB Power Delivery Support: Yes
Color Family: Gray
Product Color: Platinum
Form Factor: Slate
Height: 0.37" (9.30 mm)
Width: 8.23" (209 mm)
Depth: 11.30" (287 mm)
Weight (Approximate): 1.92 lb (872 g)
Package Contents:
Features: Corning Gorilla Glass 5,Volume Control Button,Built-in Kickstand,Face Recognition,Trusted Platform Module (TPM),Anti-reflective
Charger Included: Yes
Included Charger Power: 39 W
Windows Hello Compatible: Yes
Energy Star: Yes
Limited Warranty: 1 Year
- Boost creativity using Copilot+ PC tablets, delivering on-device AI for image generation, translations and quick context-aware actions
- Stay productive longer with Core Ultra 5s efficient 3nm architecture and smart power management
- 16 GB memory ensures smooth multitasking without crashes or slowdowns, keeping your tablet responsive and efficient
- Use lightweight apps, play games, and store personal data on the go with 512 GB SSD storage for tablets
- 13" screen and 2880 x 1920 resolution enable smooth visuals, easy reading, and an overall great user experience
- Stay connected with fast wireless options, making your tablet experience seamless for streaming, browsing, and sharing
- Windows 11 Pro operating system delivers a robust platform for running everyday apps smoothly and efficiently
- Octa-core (8 Core) processor powers demanding apps and multitasking with responsive performance for daily tasks
- 2.10 GHz processor with 16 GB memory ensures responsive performance for apps, menus, and multitasking on your tablet
- LCD display provides bright visuals with high peak intensity for clear, reliable image quality and consistent performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Manufacturer Part Number | EP2-20145 |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com |
| Brand Name | Microsoft |
| Product Line | Surface Pro 11 |
| Copilot+ PC | Yes |
| Product Name | Surface Pro for Business, Copilot+ PC | Intel |
| Product Type | Tablet |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Model | 236V |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| vPro Technology | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| NPU Performance | 40 TOPS |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 13" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | PixelSense |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Screen Resolution | 2880 x 1920 |
| Color Gamut | sRGB |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Processor Core | Hepta-core (7 Core) |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| WWAN Supported | No |
| Wireless Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Cellular Phone Capability | No |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 x USB-C with USB4 /Thunderbolt 4 |
| DisplayPort | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Charging Interface | USB Type C |
| Built-in Devices | |
| Sensor Type | Accelerometer,Gyroscope,Magnetometer,Color Sensor |
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 10 Megapixel |
| Sound System | Dolby Atmos |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 39 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Platinum |
| Form Factor | Slate |
| Height | 0.37" (9.30 mm) |
| Width | 8.23" (209 mm) |
| Depth | 11.30" (287 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.92 lb (872 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Features | Corning Gorilla Glass 5,Volume Control Button,Built-in Kickstand,Face Recognition,Trusted Platform Module (TPM),Anti-reflective |
| Charger Included | Yes |
| Included Charger Power | 39 W |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Targus® 65W Multi-Port GaN Wall Charger - 65 W - 3.3 ft (1 m) Cable - 120 V AC, 230 V AC Input - 5 V DC, 9 V DC, 12 V DC, 15 V DC, 20 V DC Output - 3.25 A - White |
| SKU | APA11606TT |
| Sale Price | $50.95 |
| Product | Hyper HyperDrive Flex 4 Port USB-C Combo Hub - USB Type C - 640 MB/s - Hard Drive, Keyboard - Desktop - 4 USB Port(s) - PC, Mac |
| SKU | HD5200BKGL |
| Sale Price | $29.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]