Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic BGR Series 25RU AV Rack with Rear Door - 32in Depth, 48in Height - 25U Rack Height29.38" (746.13 mm) Rack Depth - - - (BGR-2532LRD)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Features: Adjustable Mounting Rails,Cable Management
Form Factor: Floor Standing
Color Family: Black
Product Color: Black
Static/Stationary Weight Capacity: 12000 lb (5443108.44 g)
Height: 47.88" (1216.02 mm)
Depth: 32" (812.80 mm)
Rack Height: 25U
Rack Depth: 29.38" (746.13 mm)
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Cabinet allows you to effectively utilize most of the space available with maximum dependability
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling loo
- Floor Standing form factor for your convenience and simplicity of usage
- Adjustable Mounting Rails feature for better items, valuables, equipment organizational, storage, placement reliance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | BGR-2532LRD |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | BGR |
| Product Name | Middle Atlantic BGR Series 25RU AV Rack with Rear Door - 32in Depth, 48in Height |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Features | Adjustable Mounting Rails,Cable Management |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Static/Stationary Weight Capacity | 12000 lb (5443108.44 g) |
| Height | 47.88" (1216.02 mm) |
| Depth | 32" (812.80 mm) |
| Rack Height | 25U |
| Rack Depth | 29.38" (746.13 mm) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]