Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Middle Atlantic Chassis, 3 RU, 10"D - 3U Rack Height - Brushed Black - Steel, Aluminum (CH3)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Form Factor: Rack-mountable
Color Family: Black
Product Color: Brushed Black
Product Material: Steel,Aluminum
Height: 5.25" (133.35 mm)
Width: 19" (482.60 mm)
Depth: 10.10" (256.54 mm)
Rack Height: 3U
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Product Environmental Profile (PEP) ecopassport
Limited Warranty: Lifetime
- Rack Mount Enclosure offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Comes in brushed black color for an elegant and fashionable look
- Built with steel to offer great resistance to damage and deterioration
- Rack-mountable rack mount enclosure allows a clutter-free, convenient storage with increased efficiency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | CH3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.com |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Model | CH3 |
| Product Name | Chassis, 3 RU, 10"D |
| Product Type | Rack Mount Enclosure |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Brushed Black |
| Product Material | Steel,Aluminum |
| Height | 5.25" (133.35 mm) |
| Width | 19" (482.60 mm) |
| Depth | 10.10" (256.54 mm) |
| Rack Height | 3U |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Product Environmental Profile (PEP) ecopassport |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]