B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Adapter Type: RJ-45/Serial
Connector Type on First End: RJ-45 - Male
Connector on First End Details: 1 x RJ-45 Male
Connector Type on Second End: DB-25 RS-232 Serial - Female
Connector on Second End Details: 1 x 25-pin DB-25 RS-232 Serial Female
Height: 3" (76.20 mm)
Width: 7" (177.80 mm)
Depth: 12" (304.80 mm)
Weight (Approximate): 1.60 oz (45.36 g)
Country of Origin: Canada
- Data transfer adapter ensures reliable and consistent connectivity across multiple supported devices
- Versatile and durable RJ-45/Serial adapter designed to provide long-lasting performance across supported devices
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Perle Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | 04006930 |
| Manufacturer Website Address | http://www.perle.com |
| Brand Name | Perle |
| Product Name | RJ45 to DB25 Converter |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Technical Information | |
| Adapter Type | RJ-45/Serial |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Male |
| Connector Type on Second End | DB-25 RS-232 Serial - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DB-25 RS-232 Serial Female |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3" (76.20 mm) |
| Width | 7" (177.80 mm) |
| Depth | 12" (304.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz (45.36 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Canada |
[/custom-specifications]
Perle RJ45 to DB25 Converter - 1 x RJ-45 Male - 1 x 25-pin DB-25 RS-232 Serial Female (04006930)
MSRP:
$32.99
$32.99
$30.99
Save:
$2.00 (6.06%)
Out of stock