Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Fargo DTC1000Me Single Sided Desktop Dye Sublimation/Thermal Transfer Printer - Monochrome - Card Print - USB - 6 Second Mono - 8 - - (053210)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- UL 60950-1
- CSA C22.2 (60950-1)
- CE
- EMC: FCC Class A
- CRC c1374
- CE (EN 55022 Class A, EN 55024)
- CCC
- BSMI
- KCC
Recommended Use: Card Print
Print Color Capability: Monochrome
Printing Capability: Single Sided
Maximum Mono Print Speed: 6 Second
Maximum Color Print Speed: 8 Second
Maximum Print Resolution (dpi): 300
Application/Usage: Desktop
Standard Memory: 32 MB
USB: Yes
Media Type: Adhesive Backed Card,PVC Card,Polyester Card,Optical Media Card,ID Card
Media Size: 3.38" (85.85 mm) x 2.12" (53.85 mm) - CR-80 Card,3.31" (84.07 mm) x 2.06" (52.32 mm) - CR79 Card
Media Load Type: Auto Feed
Media Thickness: 40 mil (1.016 mm)
Power Source: AC Supply
Input Voltage: 110 V AC,220 V AC
Height: 8.80" (223.52 mm)
Width: 13.70" (347.98 mm)
Depth: 7.90" (200.66 mm)
Weight (Approximate): 7.50 lb (3401.94 g)
Platform Supported: Mac,PC
Certifications & Standards:
Energy Star: Yes
Environmentally Friendly: Yes
- Delivers fast and reliable operations in a very affordable way
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- A smartly perfect card printing solution for small-scale businesses, schools and organizations that need a simple, reliable and affordable printing solution
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASSA ABLOY |
| Manufacturer Part Number | 053210 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hidglobal.com |
| Brand Name | Fargo |
| Product Model | DTC1000Me |
| Product Name | DTC1000Me Monochrome ID Card Printer / Encoder Single Sided |
| Product Type | Dye Sublimation/Thermal Transfer Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Card Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Printing Capability | Single Sided |
| Maximum Mono Print Speed | 6 Second |
| Maximum Color Print Speed | 8 Second |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Application/Usage | Desktop |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Adhesive Backed Card,PVC Card,Polyester Card,Optical Media Card,ID Card |
| Media Size | 3.38" (85.85 mm) x 2.12" (53.85 mm) - CR-80 Card,3.31" (84.07 mm) x 2.06" (52.32 mm) - CR79 Card |
| Media Load Type | Auto Feed |
| Media Thickness | 40 mil (1.016 mm) |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 110 V AC,220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 8.80" (223.52 mm) |
| Width | 13.70" (347.98 mm) |
| Depth | 7.90" (200.66 mm) |
| Weight (Approximate) | 7.50 lb (3401.94 g) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | Mac,PC |
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
[/custom-specifications]