B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Maximum Countdown Time: 1 Hour
Application/Usage: Access Control
Height: 0.75" (19.05 mm)
Width: 2.50" (63.50 mm)
Depth: 3" (76.20 mm)
Weight (Approximate): 181.4 g
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: United States
Limited Warranty: Lifetime
- Multi-Function Timer
- 12VDC or 24VDC operation
- SPDT contacts rated @ 8A/115VAC
- 1 sec. to 60 min. adjustable timing range.
- One second momentary relay activation at the end of timing cycle.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Altronix Corporation |
| Manufacturer Part Number | 6062 |
| Manufacturer Website Address | http://www.altronix.com |
| Brand Name | Altronix |
| Product Model | 6062 |
| Product Name | 6062 Digital Timer |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Digital Timer |
| Technical Information | |
| Maximum Countdown Time | 1 Hour |
| Application/Usage | Access Control |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.75" (19.05 mm) |
| Width | 2.50" (63.50 mm) |
| Depth | 3" (76.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 181.4 g |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Altronix 6062 Digital Timer - 1 Hour - For Access Control (6062)
MSRP:
$53.73
$53.73
$28.99
Save:
$24.74 (46.05%)
Out of stock