Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Wasp 4.0" x 3.0" Direct Thermal labels, 4 rolls, 2000 per roll, 8" OD - 4" Width x 3" Length - 4 Roll (633808402990)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Label Width: 3" (76.20 mm)
Label Length: 4" (101.60 mm)
Label Format: Roll
Number of Labels per Roll: 2000
Core Diameter: 3" (76.20 mm)
Adhesive Type: Permanent
Shape: Rectangle
Print Technology: Direct Thermal
Product Material: Paper
Compatibility:
Wasp WPL612, WPL406
Country of Origin: United States
- High quality barcode label for your applications
- Label works with direct thermal printer
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Wasp Barcode Technologies |
| Manufacturer Part Number | 633808402990 |
| Manufacturer Website Address | http://www.waspbarcode.com |
| Brand Name | Wasp |
| Product Name | 4.0" x 3.0" Direct Thermal labels, 4 rolls, 2000 per roll, 8" OD |
| Packaged Quantity | 4 Roll |
| Product Type | Barcode Label |
| Product Information | |
| Label Width | 3" (76.20 mm) |
| Label Length | 4" (101.60 mm) |
| Label Format | Roll |
| Number of Labels per Roll | 2000 |
| Core Diameter | 3" (76.20 mm) |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Paper |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Wasp WPL612, WPL406 |
| Country of Origin | United States |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]