Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
LG Pro Centric UN570H 65UN570H0UD 65" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - High Dynamic Range (HDR) - Dark Charcoal Gray - HDR10 Pro, HLG - - (65UN570H0UD)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Screen Size Class: 65" (1651 mm)
Viewable Screen Size: 65"
Backlight Technology: Direct LED
Features: Remote Diagnostic,Instant On,Pro:Centric Direct,Pro:Idiom Digital Right Management (DRM),Auto Power Off,Miracast Technology
Touchscreen: No
PC Streaming: Yes
Internet Access: Yes
Digital Tuner: ATSC,ClearQAM
Video Signal Standard: 4K UHDTV
Maximum Resolution: 3840 x 2160
Standard Refresh Rate: 60 Hz
Scan Format: 2160p
Aspect Ratio: 16:9
High Dynamic Range (HDR) Type: HDR10 Pro,HLG
RMS Output Power: 10 W
Number of Audio Channels: 2
Ethernet: Yes
Wireless LAN: No
HDMI: Yes
Total Number of HDMI Ports: 3
USB: Yes
Input Voltage: 100 V AC,240 V AC
Maximum Operating Power Consumption: 200 W
Color Family: Gray
Product Color: Dark Charcoal Gray
VESA Mount Standard: 300 x 300
Height: 32.99" (838 mm)
Width: 57.24" (1454 mm)
Depth: 2.27" (57.70 mm)
Height with Stand: 35.79" (909 mm)
Width with Stand: 57.24" (1454 mm)
Depth with Stand: 13.39" (340 mm)
Weight (Approximate): 47.40 lb (21500 g)
Weight with Stand (Approximate): 50.49 lb (22900 g)
Limited Warranty: 3 Year
- 16:9 aspect ratio to display content on full screen
- 60 Hz refresh rate to reduce blurring in fast-motion scenes
- ATSC digital tuner to connect you with free-to-air HD television signals in North American region
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- No matter how detailed is the content that you are watching, in day time or night, in your room or lounge, the 2160p 4K UHD will always impress you
- Get instant access to thousands of websites, online games and social media with the built-in internet functionality
- Direct LED backlight technology for a consistent picture quality from corner to corner
- 3 x HDMI ports to let you connect your laptop, smartphone and tablets with the TV, to view and transfer the content
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 65UN570H0UD |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Brand Name | LG |
| Product Line | Pro Centric |
| Product Series | UN570H |
| Product Model | 65UN570H0UD |
| Product Name | 65UN570H0UD Smart LED-LCD TV |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Technical Information | |
| Screen Size Class | 65" (1651 mm) |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Features | Remote Diagnostic,Instant On,Pro:Centric Direct,Pro:Idiom Digital Right Management (DRM),Auto Power Off,Miracast Technology |
| Touchscreen | No |
| PC Streaming | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Video | |
| Digital Tuner | ATSC,ClearQAM |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Scan Format | 2160p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10 Pro,HLG |
| Audio | |
| RMS Output Power | 10 W |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage | 100 V AC,240 V AC |
| Energy & Performance | |
| Maximum Operating Power Consumption | 200 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Dark Charcoal Gray |
| VESA Mount Standard | 300 x 300 |
| Height | 32.99" (838 mm) |
| Width | 57.24" (1454 mm) |
| Depth | 2.27" (57.70 mm) |
| Height with Stand | 35.79" (909 mm) |
| Width with Stand | 57.24" (1454 mm) |
| Depth with Stand | 13.39" (340 mm) |
| Weight (Approximate) | 47.40 lb (21500 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 50.49 lb (22900 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]