Creative Sound Blaster PLAY! 4 External USB Sound Card - 24 bit DAC Data Width - 2 Sound Channels - External - Creative - USB 3.0 Type (70SB186000000)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Sound Blaster PLAY! 4 External Sound Box
- USB-C to USB-A Converter
- SmartComms Kit Guide
- Quick Start Leaflet
- Warranty Leaflet
Audio Processor Manufacturer: Creative
Host Interface: USB 3.0 Type C
Signal to Noise Ratio (SNR): 110 dB
Maximum Playback Sampling Rate: 3 Byte 192 kHz
Maximum Recording Sampling Rate: 3 Byte 48 kHz
DAC Data Width: 24 bit
Sound Channels: 2
Number of Headphone Ports: 1
Product Color: Black
Form Factor: External
Height: 0.32" (8.20 mm)
Width: 0.63" (16 mm)
Thickness: 5.4"
Weight (Approximate): 0.29 oz (8.30 g)
Package Contents:
Country of Origin: China
Limited Warranty: 1 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Creative Technology, Ltd |
| Manufacturer Part Number | 70SB186000000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.creative.com |
| Brand Name | Creative |
| Product Line | Sound Blaster |
| Product Model | PLAY! 4 |
| Product Name | Sound Blaster PLAY! 4 External Sound Box |
| Product Type | External Sound Box |
| Technical Information | |
| Audio Processor Manufacturer | Creative |
| Host Interface | USB 3.0 Type C |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 110 dB |
| Maximum Playback Sampling Rate | 3 Byte 192 kHz |
| Maximum Recording Sampling Rate | 3 Byte 48 kHz |
| DAC Data Width | 24 bit |
| Sound Channels | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Headphone Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Form Factor | External |
| Height | 0.32" (8.20 mm) |
| Width | 0.63" (16 mm) |
| Thickness | 5.4" |
| Weight (Approximate) | 0.29 oz (8.30 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
User-Manual
[/custom-user-manual]