Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Gamber-Johnson NotePad V Vehicle Mount for Computer, Notebook, Tablet - Height Adjustable - Aluminum, Polycarbonate (7160-0250-03)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- NotePad V Universal Computer Cradle With CAM Back Clips
- CAM Back Clips
Device Supported: Computer,Notebook,Tablet
Height Adjustable: Yes
Features: Adjustable Clip,Adjustable Width,Heavy Duty,Durable,Key Lock,Adjustable Depth
Product Material: Aluminum,Polycarbonate
Height: 1.62" (41.15 mm)
Width: 18.25" (463.55 mm)
Depth: 9.50" (241.30 mm)
Thickness: 1.50" (38.10 mm)
Weight (Approximate): 6.50 lb (2948.35 g)
Package Contents:
Application/Usage: Utility,Vehicle,Public Safety,Rescue,Fire
Limited Warranty: Lifetime
- Heavy-duty extruded aluminum construction for long-term durability
- Slim form design provides low mounting capability
- Special "flanged" side clip design provides superior strength and can be easily adjusted they:
- are "one-size-fits-all"; work with most computers
- feature T-molded polycarbonate covers that hold clips in place during installation for easy height adjustment
- Reduces the rear profile of the cradle when used with smaller laptops
- 90 degrees, wing turn closure latch:
- allows for fast initial size adjustment
- allows for quick computer insertion and removal has built-in heavy duty key lock (keyed alike)
- Molded polycarbonate end caps ensure that the computer is level when in the cradle
- Sliding mounting bar on the bottom allows for multiple positions for offset capabilities when used with a the Motion Attachment
- 30 mph crash tested per SAE J1455 standard
- Can be used with optional accessories (Screen Support; LED Light and Microphone Clip)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Manufacturer Part Number | 7160-0250-03 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gamberjohnson.com |
| Brand Name | Gamber-Johnson |
| Product Line | NotePad V |
| Product Name | NotePad V Universal Computer Cradle With CAM Back Clips |
| Product Type | Vehicle Mount |
| Product Information | |
| Device Supported | Computer,Notebook,Tablet |
| Height Adjustable | Yes |
| Features | Adjustable Clip,Adjustable Width,Heavy Duty,Durable,Key Lock,Adjustable Depth |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Aluminum,Polycarbonate |
| Height | 1.62" (41.15 mm) |
| Width | 18.25" (463.55 mm) |
| Depth | 9.50" (241.30 mm) |
| Thickness | 1.50" (38.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 6.50 lb (2948.35 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Utility,Vehicle,Public Safety,Rescue,Fire |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]