B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
User-Manual
Manufacturer-Brochure
- Ford C-Max (2011+)
- Ford Escape (2013+)
- Dodge Caliber (2007-2012)
- Dodge Journey (2015+)
- Jeep Patriot (2007-2017)
- Jeep Compass (2007-2016)
Device Supported: Mounting Pole
Product Color: Black Powder Coat
Product Material: Steel
Height: 1.68" (42.67 mm)
Width: 17" (431.80 mm)
Depth: 7.50" (190.50 mm)
Weight (Approximate): 5 lb (2267.96 g)
Compatibility:
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Manufacturer Part Number | 7160-0451 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gamberjohnson.com |
| Brand Name | Gamber-Johnson |
| Product Name | Vehicle Mount |
| Product Type | Vehicle Mount |
| Product Information | |
| Device Supported | Mounting Pole |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Product Material | Steel |
| Height | 1.68" (42.67 mm) |
| Width | 17" (431.80 mm) |
| Depth | 7.50" (190.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 5 lb (2267.96 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Gamber-Johnson Mounting Adapter for Cradle, Tablet PC, Docking Station - Black - Steel |
| SKU | 7160-0500 |
| Sale Price | $319.95 |
| Product | Gamber-Johnson Vehicle Mount - Black - Black |
| SKU | DS-STEP |
| Sale Price | $91.95 |
| Product | Gamber-Johnson Vehicle Mount - Black - Black |
| SKU | DS-LOWER-13 |
| Sale Price | $79.95 |
| Product | Gamber-Johnson Vehicle Mount - Black - Steel |
| SKU | 7160-0230 |
| Sale Price | $93.95 |
| Product | Gamber-Johnson 7160-0178 Vehicle Mount - Black - Black |
| SKU | 7160-0178 |
| Sale Price | $112.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]
Gamber-Johnson Vehicle Mount for Mounting Pole - Black Powder Coat - Steel (7160-0451)
MSRP:
$257.11
$257.11
$182.99
Save:
$74.12 (28.83%)
Out of stock