Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Gamber-Johnson Vehicle Mount for Docking Station - Black Powder Coat - Black Powder Coat (7160-0544)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Device Supported: Docking Station
Product Color: Black Powder Coat
Height: 9.49" (241.05 mm)
Width: 20.27" (514.86 mm)
Depth: 11.27" (286.26 mm)
Weight (Approximate): 9.60 lb (4354.49 g)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Manufacturer Part Number | 7160-0544 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gamberjohnson.com |
| Brand Name | Gamber-Johnson |
| Product Name | Freightliner M2 106 and 112 |
| Product Type | Vehicle Mount |
| Product Information | |
| Device Supported | Docking Station |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Height | 9.49" (241.05 mm) |
| Width | 20.27" (514.86 mm) |
| Depth | 11.27" (286.26 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.60 lb (4354.49 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Gamber-Johnson 7160-0178 Vehicle Mount - Black - Black |
| SKU | 7160-0178 |
| Sale Price | $112.95 |
| Product | Gamber-Johnson Vehicle Mount - Black - Black |
| SKU | DS-LOWER9 |
| Sale Price | $78.95 |
| Product | Gamber-Johnson 7160-0220 Vehicle Mount - Black - Black |
| SKU | 7160-0220 |
| Sale Price | $378.95 |
| Product | Gamber-Johnson Vehicle Mount - Black - Steel |
| SKU | 7160-0230 |
| Sale Price | $93.95 |
[/custom-options]