Gamber-Johnson Vehicle Mount for Docking Station, Cradle, Peripheral Device - 6 lb (2721.55 g) Load Capacity - 75 x 75 (7160-1410-01)
SKU:
7160-1410-01
UPC:
041898991803
MSRP:
$192.83
$192.83
$131.99
Save:
$60.84 (31.55%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
12.70
(cm)
Height:
7.62
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- 7160-1135-01 - Getac ZX70 Powered Charging Cradle
- 7160-0900-00 - Panasonic FZ-F1/N1 Rugged Handheld Powered Cradle, Power Port
- 7160-0900-04 - Panasonic FZ-F1/N1 Powered Cradle Keyed Different
- 7160-1368-00 - Samsung Galaxy Tab Active2 Dual USB Docking Station with Bare Wire
- 7160-1368-01 - Samsung Galaxy Tab Active2 Dual USB Docking Station with Bare Wire, No Lock
- 7160-1368-20 - Samsung Galaxy Tab Active2 Dual USB Docking Station with Cigarette Adapter
- 7160-1299-00 - NotePad™ Touch Universal Tablet Cradle
- 7160-1299-10 - NotePad™ Touch XL Universal Tablet Cradle
Device Supported: Docking Station,Cradle,Peripheral Device
Maximum Load Capacity: 6 lb (2721.55 g)
Features: Lightweight,Ergonomic,Handle
Mounting Pattern: 75 x 75
Height: 3" (76.20 mm)
Width: 5" (127 mm)
Length: 9" (228.60 mm)
Weight (Approximate): 1.35 lb (612.35 g)
Compatibility:
Recommended Solutions
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Gamber-Johnson, LLC |
| Manufacturer Part Number | 7160-1410-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gamberjohnson.com |
| Brand Name | Gamber-Johnson |
| Product Name | 6" Medium 2-Down Joiner, VESA 75mm Mounting Plate with Back Plate |
| Product Type | Vehicle Mount |
| Product Information | |
| Device Supported | Docking Station,Cradle,Peripheral Device |
| Maximum Load Capacity | 6 lb (2721.55 g) |
| Features | Lightweight,Ergonomic,Handle |
| Physical Characteristics | |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Height | 3" (76.20 mm) |
| Width | 5" (127 mm) |
| Length | 9" (228.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.35 lb (612.35 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Recommended Solutions
|
[/custom-specifications]
Gamber-Johnson Vehicle Mount for Docking Station, Cradle, Peripheral Device - 6 lb (2721.55 g) Load Capacity - 75 x 75 (7160-1410-01)
MSRP:
$192.83
$192.83
$131.99
Save:
$60.84 (31.55%)
Out of stock