Poly Blackwire C5210 USB-C Headset +Inline Cable TAA (Bulk) - Microsoft Teams Certification - Mono - USB Type C, Mini-phone (3.5mm) - (8M3W7A6#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Blackwire C5210 USB-C Headset +Inline Cable TAA(Bulk Qty.40)
- Quick start guide
- Warranty card
- Carrying case
Connectivity Technology: Wired
Cable Length: 7.1 ft (2.16 m)
Sound Mode: Mono
Impedance: 32 Ohm
Minimum Frequency Response: 20 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Noise Canceling: Yes
Features: Ergonomic Design,Comfortable,Passive Noise Cancellation,SoundGuard Technology,Dynamic EQ,Dynamic Mute Alert,Digital Signal Processing (DSP),Mute Button
Microsoft Teams Certification: Yes
Zoom Certification: Yes
Adjustable Headband: Yes
Earpiece Design: On-ear,Over-the-head
Earpiece Type: Monaural
Driver Size: 1.10" (28 mm)
Microphone Design: Boom
Host Interface: USB Type C,Mini-phone (3.5mm)
Color: Black
Form Factor: Ear-cup
Package Contents:
Application/Usage: Chromebook,Business,Mobile Device,Tablet,Conference Call
TAA Compliant: Yes
Operating System Platform: macOS,Windows
Platform Supported: PC,Mac
Limited Warranty: 2 Year
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- The C5210 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- USB Type C host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Synthetic Leather ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
- Call/Answer/End earpiece control for precise navigation and smooth performance during everyday use
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8M3W7A6#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | Poly |
| Product Line | Blackwire |
| Product Series | 5200 |
| Product Model | C5210 |
| Product Name | Blackwire C5210 USB-C Headset +Inline Cable TAA(Bulk Qty.40) |
| Packaged Quantity | 40 |
| Package Type | Bulk |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 7.1 ft (2.16 m) |
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Features | Ergonomic Design,Comfortable,Passive Noise Cancellation,SoundGuard Technology,Dynamic EQ,Dynamic Mute Alert,Digital Signal Processing (DSP),Mute Button |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | On-ear,Over-the-head |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.10" (28 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C,Mini-phone (3.5mm) |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Form Factor | Ear-cup |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Chromebook,Business,Mobile Device,Tablet,Conference Call |
| TAA Compliant | Yes |
| Operating System Platform | macOS,Windows |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]