Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP Chromebox G4 Chromebox - Intel Core i7 13th Gen i7-1365U - 32 GB - 256 GB SSD - Desktop Mini - Intel Chip - ChromeOS - 90 W (8Z2H4UC#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Chromebox G4 Chromebox
- Power Adapter
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core i7
Processor Generation: 13th Gen
Processor Model: i7-1365U
Processor Core: Deca-core (10 Core)
Maximum Turbo Speed: 5.20 GHz
Chipset Manufacturer: Intel
Standard Memory: 32 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Speed: 3200 MHz
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 256 GB
LAN Manufacturer: Realtek
LAN Model: RTL8111K-CG
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Total Number of USB Ports: 5
Number of USB 2.0 Ports (Rear): 2
Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 4
USB Type-C (Rear): Yes
USB Type-C Detail: 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (Power Delivery, DisplayPort™)
Operating System Platform: ChromeOS
Operating System: ChromeOS
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Maximum Power Supply Wattage: 90 W
Form Factor: Desktop Mini
Height: 1.57" (39.88 mm)
Width: 5.87" (149.10 mm)
Depth: 5.87" (149.10 mm)
Weight (Approximate): 1.42 lb (644.10 g)
Package Contents:
Features: Security Slot,Low Halogen
Energy Star: Yes
Country of Origin: China
TCO Certified: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: TCO Certified 8.0
Energy Efficiency Certification: ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
- With 32 GB of memory, run multiple demanding apps simultaneously without lag, even during heavy multitasking sessions
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- Chromebox provides reliable hardware and software integration, ideal for secure, cloud-based computing and IT-managed environments
- ChromeOS delivers fast access to web apps and Android tools, making it ideal for educators, students, and cloud-first professionals
- Desktop Mini form factor ensures structural integrity and consistent performance
- Gigabit Ethernet delivers high-bandwidth performance and user-friendly connectivity for network backbone integration
- Security Slot feature enhances operational throughput and workflow efficiency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8Z2H4UC#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | Chromebox G4 |
| Product Name | Chromebox G4 Chromebox |
| Product Type | Chromebox |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-1365U |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Network & Communication | |
| LAN Manufacturer | Realtek |
| LAN Model | RTL8111K-CG |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (Power Delivery, DisplayPort™) |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop Mini |
| Height | 1.57" (39.88 mm) |
| Width | 5.87" (149.10 mm) |
| Depth | 5.87" (149.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.42 lb (644.10 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | |
| Features | Security Slot,Low Halogen |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 8.0 |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf2
Additional-pdf4
Additional-pdf3
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
User-Manual
Additional-pdf5
Additional-pdf6
[/custom-user-manual]