Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HID 900LHRNEK0003Q pivCLASS H Smart Card Reader Cable - RP10-H Model - 2. 60" Operating Range
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Connectivity Technology: Cable
Maximum Operating Range: 2.60" (66.04 mm)
Product Color: Black
Height: 4.10" (104.14 mm)
Width: 1.90" (48.26 mm)
Depth: 0.90" (22.86 mm)
Weight (Approximate): 113.4 g
Environmentally Friendly: Yes
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HID Global Corporation |
| Manufacturer Part Number | 900LHRNEK0003Q |
| Manufacturer Website Address | http://www.hidglobal.com |
| Brand Name | HID |
| Product Line | pivCLASS |
| Product Model | RP10-H |
| Product Name | pivCLASS RP10-H Smart Card Reader |
| Product Type | Smart Card Reader |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Maximum Operating Range | 2.60" (66.04 mm) |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 4.10" (104.14 mm) |
| Width | 1.90" (48.26 mm) |
| Depth | 0.90" (22.86 mm) |
| Weight (Approximate) | 113.4 g |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]