Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Asus NUC 14 Pro Plus Barebone Mini PC Chassis Single Processor Support Intel Core Ultra 7 Up To 96 GB DDR5 Memory 90AR0051-M00080
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- NUC 14 Pro+ NUC14RVSU7 Barebone System
- AC Adapter
AI-powered: Yes
Number of Processors Supported: 1
Number of Processors Installed: 1
Processor Manufacturer: Intel
Processor Type: Core Ultra 7
Processor Model: 155H
64-bit Processing: Yes
NPU Manufacturer: Intel
NPU Name: AI Boost
Chipset Manufacturer: Intel
Maximum Memory Supported: 96 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Memory Standard: DDR5-5600/PC5-44800
Total Number of Memory Slots: 2
Controller Type: NVMe
Graphics Controller Manufacturer: Intel
Graphics Memory Technology: DDR5 SDRAM
Graphics Memory Accessibility: Shared
Ethernet Technology: 2.5 Gigabit Ethernet
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Bluetooth: Yes
Bluetooth Standard: Bluetooth 5.3
Number of M.2 Interfaces: 2
HDMI (Rear): Yes
Total Number of USB Ports: 5
Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: 3
USB Type-C (Front): Yes
USB Type-C Detail: 1 x USB 3.2 Gen2x2 Type C (20Gbps)
Network (RJ-45): Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Number of Thunderbolt 4 Ports: 2
Operating System Supported: Windows 11,ChromeOS Flex,Red Hat Enterprise Linux,Ubuntu 24.04 LTS
Maximum Power Supply Wattage: 120 W
Thermal Design Power: 40 W
Color Family: Silver
Product Color: Silver
Form Factor: Mini PC
Height: 1.61" (41 mm)
Width: 5.67" (144 mm)
Depth: 4.41" (112 mm)
Weight (Approximate): 1.32 lb (600 g)
Package Contents:
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Intel Core Ultra 7 reaches up to 5.5 GHz turbo boost and 30 MB cache, enabling responsive performance for demanding production workflows
- Upgrade an existing PC easily to improve performance and extend its usability for modern applications
- Windows 11 OS support provides a powerful platform to efficiently run routine applications without interruptions
- With NVMe interface, experience high-speed data transfer and robust reliability for optimized system performance
- Mini PC form factor enhances reliability and dependability for consistent system performance
- With 5 USB ports, connect or disconnect devices without shutting down the system for convenience
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology offers reliable wired connectivity for seamless communication and network stability
- Bluetooth delivers energy-efficient data transfers, reducing power consumption while maintaining reliable wireless performance
- With DDR5 SDRAM memory technology, experience faster data transfer rates and enhanced overall system performance
- Wireless LAN support ensures fast, reliable connectivity for smooth browsing, streaming, and online communication
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | 90AR0051-M00080 |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com |
| Brand Name | Asus |
| Product Line | NUC 14 Pro+ |
| Product Model | NUC14RVSU7 |
| Product Name | NUC 14 Pro+ NUC14RVSU7 Barebone System |
| Product Type | Barebone System |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 155H |
| 64-bit Processing | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Controllers | |
| Controller Type | NVMe |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| I/O Expansions | |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2 Gen2x2 Type C (20Gbps) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System | |
| Operating System Supported | Windows 11,ChromeOS Flex,Red Hat Enterprise Linux,Ubuntu 24.04 LTS |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Thermal Design Power | 40 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Form Factor | Mini PC |
| Height | 1.61" (41 mm) |
| Width | 5.67" (144 mm) |
| Depth | 4.41" (112 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.32 lb (600 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]