Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series Video Extender Transmitter/Receiver - 2 Input Device - 2 Output Device - 230 ft (70104 mm) Range - 2 x Network - 3 x (B127A-1A1-BDBH)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 1 x Transmitter
- 1 x Receiver
- External Power Supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.6A; Output: 24V 1A)
- 4 x International Plug Adapters (North America, Europe, U.K. and Australia)
- Mounting Hardware
- Owner's Manual
Connectivity Technology: Wired
Number of Input Devices Supported: 2
Number of Output Devices Supported: 2
Maximum Operating Distance: 230 ft (70104 mm)
Graphics Modes: 4K UHD
Maximum Video Resolution: 3840 x 2160
Network (RJ-45): Yes
HDMI In: Yes
HDMI Out: Yes
USB: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
Number of USB Ports: 3
Number of HDMI Inputs: 1
Number of HDMI Outputs: 1
Media Type Supported: Twisted Pair
Twisted Pair Cable Standard: Category 6
Transmitter Height: 1.06" (27 mm)
Transmitter Width: 4.53" (115 mm)
Transmitter Depth: 2.46" (62.40 mm)
Receiver Height: 1.06" (27 mm)
Receiver Width: 4.53" (115 mm)
Receiver Depth: 2.46" (62.40 mm)
Form Factor: Wall Mountable,Rack-mountable
Transmitter Weight (Approximate): 1 lb (453.60 g)
Receiver Weight (Approximate): 1 lb (453.60 g)
Package Contents:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: 1 Year
- Supports 4K @ 60 Hz video resolutions (4:4:4) as specified in HDMI 2.0
- Power over Cable (PoC) technology provides power to either end via Cat6 cable
- Transmitter's local port shows you the 4K image being displayed at the other end
- DIP switch selection allows bi-directional IR or USB function for controlling the source
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 1-year limited warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B127A-1A1-BDBH |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Name | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Input Devices Supported | 2 |
| Number of Output Devices Supported | 2 |
| Maximum Operating Distance | 230 ft (70104 mm) |
| Video | |
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Physical Characteristics | |
| Transmitter Height | 1.06" (27 mm) |
| Transmitter Width | 4.53" (115 mm) |
| Transmitter Depth | 2.46" (62.40 mm) |
| Receiver Height | 1.06" (27 mm) |
| Receiver Width | 4.53" (115 mm) |
| Receiver Depth | 2.46" (62.40 mm) |
| Form Factor | Wall Mountable,Rack-mountable |
| Transmitter Weight (Approximate) | 1 lb (453.60 g) |
| Receiver Weight (Approximate) | 1 lb (453.60 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]