Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HP EliteBook 645 G11 14" Notebook - WUXGA - 60 Hz - AMD Ryzen 5 7535U - 16 GB - 512 GB SSD - AMD Chip - 1920 x 1200 - AMD Radeon - - - (B19QGPP#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- EliteBook 645 G11 Notebook
- Standard Battery
- AC Adapter
AI-powered: Yes
Processor Manufacturer: AMD
Processor Type: Ryzen 5
Processor Model: 7535U
Processor Speed: 2.90 GHz
Processor Core: Hexa-core (6 Core)
Chipset Manufacturer: AMD
Standard Memory: 16 GB
Maximum Supported System Memory: 64 GB
System Memory Technology: DDR5 SDRAM
System Memory Speed: 4800 MHz
System Memory Form Factor: SODIMM
Total Number of Memory Slots: 2
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 512 GB
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 14"
Screen Mode: WUXGA
Display Screen Type: LCD
Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Screen Resolution: 1920 x 1200
Brightness: 300 cd/m²
Color Gamut: 45% NTSC
Contrast Ratio: 1000:1
Standard Refresh Rate: 60 Hz
Touchscreen: No
Graphics Controller Manufacturer: AMD
Graphics Controller Model: Radeon Graphics
Graphics Memory Technology: DDR5 SDRAM
Graphics Memory Accessibility: Shared
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Bluetooth: Yes
Camera Privacy Shutter: Yes
Front Camera/Webcam: Yes
Infrared Camera: Yes
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 4
Number of USB4 Ports: 2
USB Type-C: Yes
USB Type-C Detail: 2 USB4™ Type-C® 40 Gbps USB Power Delivery DisplayPort™ 1.4
Network (RJ-45): Yes
Copilot Key: Yes
Number of Cells: 3-cell
Battery Weight: 7.34 oz (208 g)
Maximum Power Supply Wattage: 65 W
AC Adapter Frequency: 47 Hz,63 Hz
Power Plug Type: Type C
USB Power Delivery Support: Yes
Height: 0.67" (17 mm)
Width: 12.54" (318.60 mm)
Depth: 8.83" (224.30 mm)
Weight (Approximate): 3.06 lb (1390 g)
Package Contents:
Charger Included: Yes
Energy Star: Yes
Features: Anti-glare Screen,Miracast Technology
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Energy Efficiency Certification: China Energy Conservation Program (CECP)
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
TCO Certified: Yes
- The 14" 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 16 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | B19QGPP#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | EliteBook |
| Product Series | 645 G11 |
| Product Name | EliteBook 645 G11 Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 7535U |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 14" |
| Screen Mode | WUXGA |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 USB4™ Type-C® 40 Gbps USB Power Delivery DisplayPort™ 1.4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
| Copilot Key | Yes |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Battery Weight | 7.34 oz (208 g) |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| AC Adapter Frequency | 47 Hz,63 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.67" (17 mm) |
| Width | 12.54" (318.60 mm) |
| Depth | 8.83" (224.30 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.06 lb (1390 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Charger Included | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Features | Anti-glare Screen,Miracast Technology |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| TCO Certified | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]