Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
MSI B650TOMAHAWKWIFI MAG Gaming Desktop Motherboard - AMD B650 - AM5 Socket - ATX
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Chipset Manufacturer: AMD
Chipset Model: B650
Total Processor Supported: 1
Processor Socket: Socket AM5
Processor Supported: Ryzen 5,Ryzen 7,Ryzen 9
Number of Memory Slots: 4
Memory Form Factor: UDIMM,DIMM
Maximum Memory Supported: 128 GB
Memory Speed Supported: 6400 MHz,6200 MHz,6000 MHz,5800 MHz,5600 MHz,5400 MHz,5200 MHz,5000 MHz,4800 MHz,6600 MHz
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0,1,10
Onboard Video: CPU Dependent Video
Audio Channels: 7.1
Bluetooth: Yes
Bluetooth Standard: Bluetooth 5.3
Gigabit Ethernet: Yes
2.5Gigabit Ethernet: Yes
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax
Total Number of Expansion Slots: 3
Total Number of PCI Express Slots: 3
Number of PCI Express x1 Slots: 1
Number of PCI Express x16 Slots: 2
PCI Express Standard: PCI Express 4.0,PCI Express 3.0
Total Number of USB Ports: 10
Number of USB 2.0 Ports: 2
Number of USB 3.2 Ports: 1
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 4
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 3
S/PDIF: Yes
HDMI: Yes
DisplayPort: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Number of SATA Interfaces: 6
Number of M.2 Interfaces: 3
Total Number of Onboard USB Ports: 7
Number of Onboard USB 2.0 Ports: 4
Number of Onboard USB 3.2 Ports: 3
Form Factor: ATX
Width: 12" (304.80 mm)
Depth: 9.60" (243.84 mm)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 3 Year
- Extended Heatsink Design: MSI extended PWM heatsink and enhanced circuit design ensures even high-end processors to run in full speed.
- Latest DDR5 Memory: A huge step of DDR performance enhancement with the latest DDR5 memory and MSI Memory Boost technology.
- Lightning Gen4 Solution: Gen4 PCI-E and M.2 solution with up to 64GB/s bandwidth for maximum transfer speed.
- M.2 Shield FROZR: M.2 thermal accessory keeps M.2 SSDs safe while preventing throttling, making them run faster.
- Wi-Fi 6E: The latest wireless solution supports 6GHz spectrum, MU-MIMO and BSS color technology, delivering speeds up to 2400Mbps.
- 2.5G Network Solution: Featuring premium 2.5G LAN to deliver better network experience.
- Lightning USB 20G: Built-in USB 3.2 Gen 2x2 port, offers 20Gbps transmission speed, 4X faster than USB 3.2 Gen 1.
- Audio Boost 5: Isolated audio with a high quality audio processor for the most immersive gaming experience
- Memory Boost: Advanced technology to deliver pure data signals for the best performance, stability and compatibility.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | B650TOMAHAWKWIFI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Brand Name | MSI |
| Product Line | MAG |
| Product Model | B650 TOMAHAWK WIFI |
| Product Name | MAG B650 TOMAHAWK WIFI Gaming Desktop Motherboard |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | B650 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Processor Supported | Ryzen 5,Ryzen 7,Ryzen 9 |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | UDIMM,DIMM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Speed Supported | 6400 MHz,6200 MHz,6000 MHz,5800 MHz,5600 MHz,5400 MHz,5200 MHz,5000 MHz,4800 MHz,6600 MHz |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0,1,10 |
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Total Number of PCI Express Slots | 3 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 2 |
| PCI Express Standard | PCI Express 4.0,PCI Express 3.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 3 |
| S/PDIF | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Number of M.2 Interfaces | 3 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 7 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of Onboard USB 3.2 Ports | 3 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" (304.80 mm) |
| Depth | 9.60" (243.84 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]