ASRock PRO RS ATX Motherboard Socket LGA 1700 Intel Chipset DDR4 Support For Core Processors And 128 GB Memory RS/D4 B760 PRO RS/D4 B760 PRO RS/D4
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Auto Driver Installer
Marketing Information:
Modern and futuristic, with the attractive specifications and perfect balance, the Race Sport (RS) Edition is the evolution of the most popular PRO series motherboard.
Its unique path takes aim at mainstream DIYers that drives an undeniable performance and trustable computing experience without a pricey upgrade.
RaceSport edition, your all-rounder motherboard that fulfills every task and light-loading gaming - with style and speed!
Optimized VRM Design | Dr. MOS
Dr.MOS is the integrated power stage solution which is optimized for synchronous buck-set down voltage applications! Compared to traditional discrete MOSFETs, it intelligently delivers higher current for each phase, thus providing improved thermal result and superior performance.
7+1+1 Power Phase Design
Featuring sturdy components and completely smooth power delivery to the CPU, offering enhanced performance for gamers.
High Speed M.2 Solution(PCIe Gen4 x4)
Supports PCI Express 4.0 M.2 SSDs, it is capable of perform twice the speed compared to previous 3rd generation, giving a lightning fast data transferring experience.
Dragon 2.5 Gb/s LAN
The intelligent 2.5Gb/s LAN platform is built for maximum networking performance for the demanding requirements of home networking, content creators, online gamers and high-quality streaming media. Boost networking performance up to 2.5X the bandwidth compared to the standard gigabit Ethernet, you'll enjoy the faster and uncompromised connectivity experience for gaming, file transfers and backups.
Nahimic Audio | Audio That Matters
Whether you are using headphones, a headset, external or internal speakers, via USB, Wi-Fi, analog output or even HDMI, Nahimic Audio offers you the most engaging listening experience, vibrant and rich with details.
Enhance Communication Quality
The Powerful algorithms to ensure the best noise-free conversation, giving a constant vocal level no matter the distance from your mic. The Nahimic audio engine dynamically clear the sound and remove interference noise and lower the voice variation. Result is a better comprehension and less fatigue.
?Static Noise Suppression
?Echo Cancellation
?Lateral Sound Cancellation
?Voice Stabilizer
Ultimate Gaming Experience
?Sound Tracker
The Sound Tracker is a visual indicator that points out the directions from which predominant sounds are coming. Each sound is properly positioned in 360° on a radar for a full immersion during the game.
?Works on any devices!
Enjoy the vibrant and high-quality Surround Sound on all your favorite audio devices: Jack, USB, Bluetooth, HDMI, S/PDIF. Nahimic is compatible with all of your favorite audio tools and ensures the best sound with any of them. Nahimic measure and improve to optimize our technology and offer you the best experience.
POLYCHROME RGB
In addition to the built-in RGB illumination, it also features onboard RGB headers and an addressable RGB header that allow motherboard to be connected to compatible LED devices such as strip, CPU fans, coolers, chassis and so on. Users may also synchronize RGB LED devices across thePolychrome RGB Sync-certifiedaccessories to create their own unique lighting effects.
Front USB 3.2 Gen2 Type-C
Front USB 3.2 Gen2 Type-C header delivers up to 10 Gbps data transfer rate and next generation reversible USB design to the front panel of computer case.
EZ SettingChipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: B760
Total Processor Supported: 1
Processor Socket: Socket LGA-1700
Processor Generation Supported: 14th Gen,13th Gen,12th Gen
Processor Supported: Core
Multi GPU Supported: CrossFire
Number of Memory Slots: 4
Memory Form Factor: DIMM,UDIMM
Maximum Memory Supported: 128 GB
Memory Speed Supported: 5333 MHz
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0,1,5,10
Onboard Video: CPU Dependent Video
Audio Channels: 7.1
Gigabit Ethernet: Yes
2.5Gigabit Ethernet: Yes
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Total Number of PCI Express Slots: 4
Number of PCI Express x1 Slots: 1
Number of PCI Express x16 Slots: 3
PCI Express Standard: PCI Express 4.0,PCI Express 3.0
Total Number of USB Ports: 8
Number of USB 2.0 Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 5
VGA: Yes
HDMI: Yes
HDMI Version: 2.1
DisplayPort: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Thunderbolt: Yes
Number of M.2 Interfaces: 4
Total Number of Onboard USB Ports: 5
Number of Onboard USB 2.0 Ports: 2
Form Factor: ATX
Width: 12.01" (305 mm)
Depth: 9.61" (244 mm)
Energy Efficiency Compliance: Energy-related Products Directive Ready (ErP Ready),Energy-using Products Directive Ready (EuP Ready)
Environmental Compliance: China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
- Supports 14th, 13th& 12thGen Intel®Core™ Processors (LGA1700)
- 7+1+1 Power Phase, Dr.MOS for VCore+GT
- 4 x DDR4 DIMMs
- Supports Dual Channel, up to 5333+ (OC)
- 2 PCIe 4.0 x16, 1 PCIe 3.0 x16, 1 PCIe 3.0 x1,
- 1 M.2 Key E for WiFi
- Graphics Output Options: HDMI, DisplayPort
- Realtek ALC897 7.1 CH HD Audio Codec, Nahimic Audio
- 4 SATA3, 2 Hyper M.2 (PCIe Gen4x4),
- 1 M.2 (PCIe Gen4x2)
- 1 USB 3.2 Gen2 Type-C (Front),
- 1 USB 3.2 Gen1 Type-C (Rear),
- 7 USB 3.2 Gen1 Type-A (5 Rear, 2 Front),
- 4 USB 2.0 (2 Rear, 2 Front)
- Dragon 2.5G LAN
- Supports ASRock Auto Driver Installer
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASRock, Inc |
| Manufacturer Part Number | B760 PRO RS/D4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.asrock.com |
| Brand Name | ASRock |
| Product Series | PRO |
| Product Model | B760 PRO RS/D4 |
| Product Name | PRO B760 PRO RS/D4 Gaming Desktop Motherboard |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B760 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Processor Generation Supported | 14th Gen,13th Gen,12th Gen |
| Processor Supported | Core |
| Multi GPU Supported | CrossFire |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | DIMM,UDIMM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Speed Supported | 5333 MHz |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0,1,5,10 |
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| I/O Expansions | |
| Total Number of PCI Express Slots | 4 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 3 |
| PCI Express Standard | PCI Express 4.0,PCI Express 3.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 5 |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Thunderbolt | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of M.2 Interfaces | 4 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 5 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12.01" (305 mm) |
| Depth | 9.61" (244 mm) |
| Miscellaneous | |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Ready (ErP Ready),Energy-using Products Directive Ready (EuP Ready) |
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Additional-pdf3
Additional-pdf4
[/custom-user-manual]