Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
ASRock PRO RS ATX Gaming Motherboard Socket LGA 1700 Intel Chipset Support For Core Processors And DDR5 Memory Expansion B760 PRO RS B760 B760 PRO RS
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: B760
Total Processor Supported: 1
Processor Socket: Socket LGA-1700
Processor Generation Supported: 12th Gen,13th Gen
Processor Supported: Core
Number of Memory Slots: 4
Memory Form Factor: DIMM,UDIMM
Maximum Memory Supported: 192 GB
Memory Speed Supported: 4800 MHz,4400 MHz,4000 MHz,3600 MHz,7200 MHz,6000 MHz,5600 MHz
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0,1,5,10
Onboard Video: CPU Dependent Video
Audio Channels: 7.1
2.5Gigabit Ethernet: Yes
Total Number of Expansion Slots: 4
Total Number of PCI Express Slots: 4
Number of PCI Express x1 Slots: 1
Number of PCI Express x16 Slots: 3
PCI Express Standard: PCI Express 4.0,PCI Express 5.0,PCI Express 3.0
Total Number of USB Ports: 8
Number of USB 2.0 Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 4
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 1
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 1
HDMI: Yes
HDMI Version: 2.1
DisplayPort: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Thunderbolt: Yes
Number of Thunderbolt 4 Ports: 1
Number of SATA Interfaces: 4
Number of M.2 Interfaces: 3
Total Number of Onboard USB Ports: 5
Number of Onboard USB 2.0 Ports: 2
Form Factor: ATX
Width: 12" (304.80 mm)
Depth: 9.60" (243.84 mm)
- Compatible Core processor lets you perform all your computational tasks at a swift pace
- DDR5 SDRAM slot for convenient installation of memory
- Supported 0 RAID levels provide data reliability and fault tolerance
- HDMI interface connects the top of the line PCs, Blu-ray players, and cutting edge Gaming Controllers
- DisplayPort transmits both audio and video signals through a common channel to deliver versatile performance
- Features Thunderbolt I/O that lets you move data between your devices and computers with unprecedented speed
- Retrieve a significant number of PCI slots, expansion slots, and peripheral ports that have an enhanced heat dissipation capability with the ATX gaming desktop motherboard
- With 2 USB 2.0 ports, connect devices for a quick data movement
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASRock, Inc |
| Manufacturer Part Number | B760PRORS |
| Manufacturer Website Address | http://www.asrock.com |
| Brand Name | ASRock |
| Product Model | B760 PRO RS |
| Product Name | B760 PRO RS Gaming Desktop Motherboard |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B760 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Processor Generation Supported | 12th Gen,13th Gen |
| Processor Supported | Core |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | DIMM,UDIMM |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| Memory Speed Supported | 4800 MHz,4400 MHz,4000 MHz,3600 MHz,7200 MHz,6000 MHz,5600 MHz |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0,1,5,10 |
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Total Number of PCI Express Slots | 4 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 3 |
| PCI Express Standard | PCI Express 4.0,PCI Express 5.0,PCI Express 3.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Thunderbolt | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Number of M.2 Interfaces | 3 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 5 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" (304.80 mm) |
| Depth | 9.60" (243.84 mm) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]