Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
ASRock B760M Steel Legend WiFi Micro ATX Motherboard Socket LGA 1700 Intel Chipset Designed For Core Processors And 128 GB B760M STEEL LEGEND WIFI
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Extra anchor points
- Stronger latch
- Ensure signal stability
- Make sure heavy graphics cards to be well-installed.
Marketing Information:
Steel Legend represents the philosophical state of rock-solid durability and irresistible aesthetics. Built around most demanding specs and features, the Steel Legend series aims at daily users and mainstream enthusiasts! Providing a strong array of materials/components to ensure a stable and reliable performance.
Dr. MOSDr.MOS is the integrated power stage solution which is optimized for synchronous buck-set down voltage applications! Compared to traditional discrete MOSFETs, it intelligently delivers higher current for each phase, thus providing improved thermal result and superior performance.
12+1+1 Power Phase DesignFeaturing sturdy components and completely smooth power delivery to the CPU, offering enhanced performance for gamers.
6 Layer PCBThe 6 Layer PCB provides stable signal traces and power shapes delivering lower temperature and higher energy efficiency for memory overclocking! Thus, it's able to support the latest memory modules with most extreme memory performance!
2oz Copper PCB2 ounce copper inner layers that provide stable signal traces and power shapes! Delivering lower temperature and higher energy efficiency for overclocking.
DDR5 XMP & EXPO Support
Derived from the "built for stable and reliable" designing concept, ASRock does not compromise on any details. This motherboards is built with low-loss materials, enthusiasts are able to enjoy the boost of DDR5 memory overclocking performance by enabling the pre-tested profiles. Make sure the memory modules are Intel® XMP/AMD EXPO™ capable and overclocking can be made so affordable, satisfying and absolutely no sweat at all.
DDR5 Memory with Protection Circuit
Due to the unique electrical architecture of DDR5 DIMM, there's a high risk of damaging the memory module if AC power isn't disconnected properly during removal or installation. To prevent this, ASRock has implemented a trouble free protection circuit on every DDR5 motherboard, lowers the risk of damaging your memory module.
PCIe 5.0 + Surface-Mount Tech
Compares to conventional DIP style PCIe slot, the SMT type PCIe slot improves signal flow and maximize stability under high speed, a key breakthrough to fully support the lighting speed of the latest PCIe 5.0 standard.
The latest PCI Express 5.0 is capable to perform a breathtaking bandwidth of 128GBps, ready to unleash the full potential of future high end graphic cards.
Reinforced Steel Slot [PCIe 5.0 Version]
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: B760
Total Processor Supported: 1
Processor Socket: Socket LGA-1700
Processor Generation Supported: 13th Gen,12th Gen
Processor Supported: Core
Number of Memory Slots: 4
Memory Form Factor: DIMM,UDIMM
Maximum Memory Supported: 128 GB
Memory Speed Supported: 7200 MHz,6000 MHz,5600 MHz,4800 MHz,4400 MHz,4000 MHz,3600 MHz
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0,1,5,10
Onboard Video: CPU Dependent Video
Audio Channels: 7.1
Bluetooth: Yes
Bluetooth Standard: Bluetooth 5.3
Gigabit Ethernet: Yes
2.5Gigabit Ethernet: Yes
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Total Number of PCI Express Slots: 2
Number of PCI Express x1 Slots: 1
Number of PCI Express x16 Slots: 1
PCI Express Standard: PCI Express 5.0,PCI Express 4.0
Total Number of USB Ports: 8
Number of USB 2.0 Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 4
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 1
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports: 1
HDMI: Yes
HDMI Version: 2.1
DisplayPort: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Number of SATA Interfaces: 4
Number of M.2 Interfaces: 3
Total Number of Onboard USB Ports: 7
Number of Onboard USB 2.0 Ports: 4
Form Factor: Micro ATX
Width: 9.60" (243.84 mm)
Depth: 9.60" (243.84 mm)
- Compatible Core processor lets you perform all your computational tasks at a swift pace
- DDR5 SDRAM slot for convenient installation of memory
- RAID supported levels provide data reliability and fault tolerance
- DisplayPort transmits both audio and video signals through a common channel to deliver versatile performance
- Micro ATX form factor brings a significant number of PCI slots, expansion slots, and peripheral ports with an enhanced heat dissipation capability
- With 2 USB 2.0 ports, connect devices for a quick data movement
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ASRock, Inc |
| Manufacturer Part Number | B760M STEEL LEGEND WIFI |
| Manufacturer Website Address | http://www.asrock.com |
| Brand Name | ASRock |
| Product Model | B760M Steel Legend WiFi |
| Product Name | B760M Steel Legend WiFi Gaming Desktop Motherboard |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B760 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Processor Generation Supported | 13th Gen,12th Gen |
| Processor Supported | Core |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | DIMM,UDIMM |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Memory Speed Supported | 7200 MHz,6000 MHz,5600 MHz,4800 MHz,4400 MHz,4000 MHz,3600 MHz |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0,1,5,10 |
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| I/O Expansions | |
| Total Number of PCI Express Slots | 2 |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| PCI Express Standard | PCI Express 5.0,PCI Express 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Number of M.2 Interfaces | 3 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 7 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Micro ATX |
| Width | 9.60" (243.84 mm) |
| Depth | 9.60" (243.84 mm) |
[/custom-specifications]