Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Barco ATI FirePro Graphic Card - 2 GB DDR3 SDRAM - Low-profile - 128 bit Bus Width - PCI Express 3.0 x16 - DisplayPort - 2 x (K9306041)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 3D PCIe Small Form Factor Display Controller
- Low-Profile Bracket
API Supported: OpenGL 4.4,OpenCL 2.0,Direct3D
Chipset Manufacturer: ATI
Chipset Line: FirePro
Standard Memory: 2 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Bus Width: 128 bit
Host Interface: PCI Express 3.0 x16
DisplayPort: Yes
Number of DisplayPort Outputs: 2
Slot Space Required: Single
Form Factor: Plug-in Card
Card Height: Low-profile
Height: 2.68" (68 mm)
Length: 6.61" (168 mm)
Package Contents:
Platform Supported: PC
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- AMD FirePro™ chipset brings the ultimate solution for effective multi-monitor display walls needed in medical, financial, and commercial workflows
- OpenCL 2.0 API for map-free and fine-grained synchronization between the host and the SVM device
- With increased scalability, PCI Express 3.0 x16 delivers high speed of data transfer
- 2 GB on-board memory renders detailed images in a flash
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Barco |
| Manufacturer Part Number | K9306041 |
| Manufacturer Website Address | http://www.barco.com |
| Brand Name | Barco |
| Product Model | MXRT-2600 |
| Product Name | 3D PCIe Small Form Factor Display Controller |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| API Supported | OpenGL 4.4,OpenCL 2.0,Direct3D |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | ATI |
| Chipset Line | FirePro |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Bus Width | 128 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Single |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Card Height | Low-profile |
| Height | 2.68" (68 mm) |
| Length | 6.61" (168 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]