Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Shadow Wings 2 120mm PWM Cooling Fan
- Push-pins
- Manual
Number of Fans: 1
Fan Bearing Type: Rifle Bearing
Fan Speed (Max): 1100 rpm
Maximum Airflow: 38.50 CFM (65.41m³/h)
Noise Levels (A-Weighted): 15.9 dB(A)
Fan Life: 9.1 Year
Maximum Air Pressure: 0.82mmH2O
Connectors: 4-pin
Rated Current: 120 mA
Color Family: Black
Product Color: Black
Maximum Fan Diameter: 4.72" (120 mm)
Fan Height: 0.98" (25 mm)
Fan Width: 4.72" (120 mm)
Package Contents:
Application/Usage: Gaming Console,Multimedia System,PC,Case,Home,Office
Limited Warranty: 3 Year
- Well designed blades and shroud let the air flow over a greater area to enable effective cooling
- Features rifle bearing to improve longevity, silence, and stability
- Helps the compatible gaming consoles by maintaining a great balance of performance and efficiency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Listan GmbH & Co. |
| Manufacturer Part Number | BL085 |
| Manufacturer Website Address | http://www.listan.de |
| Brand Name | be quiet! |
| Product Line | Shadow Wings 2 |
| Product Model | 120mm PWM |
| Product Name | Shadow Wings 2 120mm PWM Cooling Fan |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Cooling Fan |
| Fan Information | |
| Number of Fans | 1 |
| Fan Bearing Type | Rifle Bearing |
| Fan Speed (Max) | 1100 rpm |
| Maximum Airflow | 38.50 CFM (65.41m³/h) |
| Noise Levels (A-Weighted) | 15.9 dB(A) |
| Fan Life | 9.1 Year |
| Maximum Air Pressure | 0.82mmH2O |
| Interfaces/Ports | |
| Connectors | 4-pin |
| Power Description | |
| Rated Current | 120 mA |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Maximum Fan Diameter | 4.72" (120 mm) |
| Fan Height | 0.98" (25 mm) |
| Fan Width | 4.72" (120 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Gaming Console,Multimedia System,PC,Case,Home,Office |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]