Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Black Box PC Shelter Cabinet Beige Freestanding Server Enclosure 69 Height 28.10 Width 29.50 Depth Mm X RMT885A-R2
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 1 x PC Shelter
- 4 x Heavy-Duty Casters
- 1 x Lower Compartment Shelf
- 4 x Clips for Mounting Lower Compartment Shelf
- 2 x Sets of Keys Cabinet Door, Drawer, and Upper Compartment
- 1 x Set of Cylinder Keys for Lower Compartment
- 1 x User's Manual
Application/Usage: PC,Workstation,Printer,Monitor
Features: Compartment,Cable Management,Sturdy,Pull-out Drawer,Locking Door,Textured,Water Resistant,Easy to Clean,Lockable Caster,Dust Resistant,Dirt Resistant,Moisture Resistant
Product Color: Beige
Height: 69" (1752.60 mm)
Width: 28.10" (713.74 mm)
Depth: 29.50" (749.30 mm)
Weight (Approximate): 259.04 lb (117500 g)
Package Contents:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | RMT885A-R2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Brand Name | Black Box |
| Product Name | PC Shelter Cabinet |
| Product Type | Computer Cabinet |
| Technical Information | |
| Application/Usage | PC,Workstation,Printer,Monitor |
| Features | Compartment,Cable Management,Sturdy,Pull-out Drawer,Locking Door,Textured,Water Resistant,Easy to Clean,Lockable Caster,Dust Resistant,Dirt Resistant,Moisture Resistant |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Beige |
| Height | 69" (1752.60 mm) |
| Width | 28.10" (713.74 mm) |
| Depth | 29.50" (749.30 mm) |
| Weight (Approximate) | 259.04 lb (117500 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]