D-Link DGS-108 Ethernet Switch - 8 Ports - 2 Layer Supported - 4.62 W Power Consumption - Twisted Pair - Desktop - 3 Year Limited (DGS-108GL)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Total Number of Network Ports: 8
Port/Expansion Slot Details: 8 x Gigabit Ethernet Network
Media Type Supported: Twisted Pair
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Network Technology: 10/100/1000Base-T
Layer Supported: 2
Manageable: No
Power Source: Power Adapter
Power Consumption: 4.62 W
Form Factor: Desktop
Height: 1.10" (28 mm)
Width: 6.38" (162 mm)
Depth: 4.02" (102 mm)
Weight (Approximate): 14.64 oz (415 g)
Energy Star: Yes
Country of Origin: Philippines
Limited Warranty: 3 Year
- Quickly and easily set up a wired network with 8 networking ports
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- The unmanaged switch provides a quick, easy and cost-saving way to add wired networking to your home, office or small business; no intervention needed
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | DGS-108GL |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com |
| Brand Name | D-Link |
| Product Model | DGS-108 |
| Product Name | DGS-108 Ethernet Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | No |
| Power Description | |
| Power Source | Power Adapter |
| Power Consumption | 4.62 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1.10" (28 mm) |
| Width | 6.38" (162 mm) |
| Depth | 4.02" (102 mm) |
| Weight (Approximate) | 14.64 oz (415 g) |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Philippines |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]