Hikvision Value 4 Megapixel Outdoor Color Turret HD Network Camera Infrared Night Vision MJPEG DS-2CD2323G0-I 4MM DS-2CD2323G0-I DS-2CD2323G0-I 4MM
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
HD Recording: Yes
Recording Formats: HD
Night Vision: Yes
Night Vision Distance: 98.43 ft (30 m)
Night Vision Type: Infrared
Image Sensor Type: CMOS
Color Supported: Color
Effective Camera Resolution: 4 Megapixel
Video Formats: H.264+,MJPEG,H.264,H.265+,H.265
Maximum Video Resolution: 1920 x 1080
Maximum Frame Rate: 30 fps
Lens Type: Fixed
Maximum Focal Length: 4 mm
Connectivity Technology: Wired
Remote Management: Yes
Network (RJ-45): Yes
Product Color: Black
Mount Type: Pole Mount,Pendant Mount,Wall Mount,Corner Mount,Conduit Mount
Form Factor: Turret
Height: 3.78" (95.90 mm)
Diameter: 5.01" (127.30 mm)
Weight (Approximate): 610 g
Indoor/Outdoor: Outdoor
Limited Warranty: 3 Year
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 1920 x 1080 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- Provides night vision of objects at a distance of up to 98.43 ft (30 m)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hikvision |
| Manufacturer Part Number | DS-2CD2323G0-I 4MM |
| Manufacturer Website Address | http://www.hikvision.com |
| Brand Name | Hikvision |
| Product Line | Value |
| Product Model | DS-2CD2323G0-I |
| Product Name | 2 MP Outdoor IR Network Turret Camera |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Network Camera |
| Technical Information | |
| HD Recording | Yes |
| Recording Formats | HD |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 98.43 ft (30 m) |
| Night Vision Type | Infrared |
| Display & Graphics | |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Video | |
| Video Formats | H.264+,MJPEG,H.264,H.265+,H.265 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Lens | |
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 4 mm |
| Network & Communication | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Mount Type | Pole Mount,Pendant Mount,Wall Mount,Corner Mount,Conduit Mount |
| Form Factor | Turret |
| Height | 3.78" (95.90 mm) |
| Diameter | 5.01" (127.30 mm) |
| Weight (Approximate) | 610 g |
| Miscellaneous | |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Hikvision CB130T Mounting Box for Surveillance Camera - 2.20 lb (997.90 g) Load Capacity |
| SKU | CB130T |
| Sale Price | $8.70 |
| Product | Hikvision PC130 Mounting Adapter for Network Camera |
| SKU | PC130 |
| Sale Price | $13.16 |
| Product | Hikvision CM Mounting Adapter for Network Camera - White - 22.05 lb (10000 g) Load Capacity - Aluminum Alloy - 1 |
| SKU | CM |
| Sale Price | $28.70 |
| Product | Hikvision WML Mounting Bracket for Surveillance Camera, Pendant Cap - White - 110.23 lb (50000 g) Load Capacity - Aluminum Alloy |
| SKU | WML |
| Sale Price | $33.47 |
| Product | Hikvision ABM Ceiling Mount for Network Camera - White - 9.92 lb (4500 g) Load Capacity |
| SKU | ABM |
| Sale Price | $24.43 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]