Hikvision 4 Port Fast Ethernet Smart PoE Manageable Switch 65 W Power 2 Layer Supported Ports DS-3E1105P-EI
SKU:
DS-3E1105P-EI
UPC:
842571135572
MSRP:
$54.95
$55.10
$50.95
Save:
$4.00 (7.26%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
2.76
(cm)
Depth:
8.31
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Total Number of Network Ports: 4
Uplink Port: Yes
Modular: No
Port/Expansion Slot Details: 4 x Fast Ethernet PoE,1 x Fast Ethernet Network
Media Type Supported: Twisted Pair
Ethernet Technology: Fast Ethernet
Network Technology: 100Base-T
Layer Supported: 2
Manageable: Yes
PoE (RJ-45) Port: Yes
PoE Budget: 60 W
Power Source: Power Supply
Power Consumption: 65 W
Height: 1.09" (27.60 mm)
Depth: 3.27" (83.10 mm)
Length: 4.13" (105 mm)
Weight (Approximate): 7.76 oz (220 g)
- Cascade to other network devices through the uplink port to expand your local area network
- Quickly and easily set up a wired network with 4 networking ports
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- Fast Ethernet technology gives ideal solution for extending network connections to conference rooms, labs, lobbies and department workgroups
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hikvision |
| Manufacturer Part Number | DS3E1105PEI |
| Manufacturer Website Address | http://www.hikvision.com |
| Brand Name | Hikvision |
| Product Series | Pro |
| Product Model | DS-3E1105P-EI |
| Product Name | 4 Port Fast Ethernet Smart PoE Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 4 |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | No |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x Fast Ethernet PoE,1 x Fast Ethernet Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 100Base-T |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE Budget | 60 W |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.09" (27.60 mm) |
| Depth | 3.27" (83.10 mm) |
| Length | 4.13" (105 mm) |
| Weight (Approximate) | 7.76 oz (220 g) |
[/custom-specifications]
Hikvision 4 Port Fast Ethernet Smart PoE Manageable Switch 65 W Power 2 Layer Supported Ports DS-3E1105P-EI
MSRP:
$54.95
$55.10
$50.95
Save:
$4.00 (7.26%)
Out of stock