Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
iStorage datAshur PRO+C 512GB USB 3.2 (Gen 1) Type C Flash Drive - 512 GB - USB 3.2 (Gen 1) Type C - 310 MB/s Read Speed - 246 MB/s - (IS-FL-DA3C-256-512)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- datAshur PRO+C 512GB USB 3.2 (Gen 1) Type C Flash Drive
- USB Type-C to Type-A Adapter
- Quick Start Guide
- Product Disclaimer
Storage Capacity: 512 GB
Maximum Read Speed: 310 MB/s
Maximum Write Speed: 246 MB/s
Shape: Rectangular
Encryption Standard: 256-bit AES,XTS-AES
Features: Password Protection,Dust Resistant,Water Resistant,Hardware Encryption,Wear Resistant,Integrated Keypad,Auto-locking,Admin and User Mode,LED Light,Key Ring,Secure,Brute Force Self Destruct
Host Interface: USB 3.2 (Gen 1) Type C
Rugged: Yes
Height: 3.15" (80.10 mm)
Width: 0.80" (20.25 mm)
Length: 0.42" (10.70 mm)
Weight (Approximate): 0.882 oz (25 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: 3 Year
- The iStorage datAshur PRO+C is the world's FIRST encrypted flash drive to achieve the prestigious FIPS 140-3 Level 3 Certification. The device helps you ensure compliance with data regulations such as HIPAA, CCPA, GDPR, etc.
- Easy to use, PIN protected hardware encrypted USB 3.2 Type-C Flash Drive. (USB Type-C to Type-A adapter included free of charge). Perfect solution to protect your digital assets. Simply enter an 8 to 15-digit PIN to authenticate and use as a normal USB flash drive. When the drive is disconnected, all data is encrypted using AES-XTS 256-bit hardware encryption.
- Transfer your files in seconds: Lightning fast backwards compatible data transfer speeds. Up to 310/MBs Read & 246MB/s Write.
- The datAshur PRO+C is the perfect solution for storing your personal or company data. Carry the datAshur PRO+C with you wherever you go. Portable, rugged, dust & water resistant (IP57 certified) Without the PIN, there's no way IN! All data transferred to the drive is encrypted in real time and is protected from unauthorised access even if the device is lost or stolen!
- The datAshur PRO+C will work on any device with a USB port, no software is required. Compatible with: MS Windows, macOS, Linux, Chrome, Android, Thin Clients, Zero Clients, Embedded Systems, Citrix, and VMware.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStorage/Kanguru |
| Manufacturer Part Number | IS-FL-DA3C-256-512 |
| Manufacturer Website Address | https://istorage-uk.com/ |
| Brand Name | iStorage |
| Product Line | datAshur PRO+C |
| Product Name | datAshur PRO+C 512GB USB 3.2 (Gen 1) Type C Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Maximum Read Speed | 310 MB/s |
| Maximum Write Speed | 246 MB/s |
| Shape | Rectangular |
| Encryption Standard | 256-bit AES,XTS-AES |
| Features | Password Protection,Dust Resistant,Water Resistant,Hardware Encryption,Wear Resistant,Integrated Keypad,Auto-locking,Admin and User Mode,LED Light,Key Ring,Secure,Brute Force Self Destruct |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
| Physical Characteristics | |
| Rugged | Yes |
| Height | 3.15" (80.10 mm) |
| Width | 0.80" (20.25 mm) |
| Length | 0.42" (10.70 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.882 oz (25 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]