Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HPE 1820-8G-PPoE+ (65W) Switch - 8 Ports - Manageable - Gigabit Ethernet - 10/100/1000Base-T - Refurbished - 2 Layer Supported - Pair (J9982AR#ABA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Total Number of Network Ports: 8
Uplink Port: No
Modular: No
Stack Port: No
Port/Expansion Slot Details: 8 x Gigabit Ethernet Network
Media Type Supported: Twisted Pair
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Network Technology: 10/100/1000Base-T
Layer Supported: 2
Manageable: Yes
Power Source: Power Supply
Compatible Rack Unit: 1U
Form Factor: Rack-mountable,Desktop,Under Table,Wall Mountable
Height: 1.73" (43.94 mm)
Width: 10" (254 mm)
Depth: 6.28" (159.51 mm)
Weight (Approximate): 2.01 lb (911.72 g)
Environmentally Friendly: Yes
- Features 8 networking ports to easily establish a local network or expand your existing one
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | J9982AR#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Brand Name | HPE |
| Product Series | 1820 |
| Product Model | 1820-8G-PPoE+ (65W) |
| Product Name | 1820-8G-PPoE+ (65W) Switch |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Uplink Port | No |
| Modular | No |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable,Desktop,Under Table,Wall Mountable |
| Height | 1.73" (43.94 mm) |
| Width | 10" (254 mm) |
| Depth | 6.28" (159.51 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.01 lb (911.72 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
[/custom-specifications]