Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HPE OfficeConnect 1950 Layer 3 Switch - 12 Ports - Manageable - 10 Gigabit Ethernet - 10GBase-T, 10GBase-X - Refurbished - 3 Layer - - (JH295AR#ABB)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Total Number of Network Ports: 12
Uplink Port: No
Modular: Yes
Stack Port: Yes
Port/Expansion Slot Details: 12 x 10 Gigabit Ethernet Network,4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot
Media Type Supported: Twisted Pair,Optical Fiber
Ethernet Technology: 10 Gigabit Ethernet
Network Technology: 10GBase-T,10GBase-X
Total Number of Expansion Slots: 4
Expansion Slot Type: SFP+
Number of SFP+ Slots: 4
Layer Supported: 3
Manageable: Yes
Power Source: Power Supply
Redundant Power Supply Supported: No
Form Factor: Rack-mountable
Height: 1.73" (43.94 mm)
Width: 17.32" (439.93 mm)
Depth: 6.30" (160.02 mm)
Weight (Approximate): 8.07 lb (3660.49 g)
- Stack port provides an easy and hassle-free way to extend your office network
- Expand your network capacity with the help of 12 networking ports and transfer your data quickly and easily
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- Supports layer 3 switching for enhanced performance and usability
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Managed switch provides a reliable foundation for your network
- Optimize the performance of business networks with 10 Gigabit Ethernet connectivity
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | JH295AR#ABB |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Brand Name | HPE |
| Product Line | OfficeConnect |
| Product Series | 1950 |
| Product Name | OfficeConnect 1950 Layer 3 Switch |
| Product Condition | Refurbished |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 12 |
| Uplink Port | No |
| Modular | Yes |
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 12 x 10 Gigabit Ethernet Network,4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair,Optical Fiber |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10GBase-T,10GBase-X |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | No |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.73" (43.94 mm) |
| Width | 17.32" (439.93 mm) |
| Depth | 6.30" (160.02 mm) |
| Weight (Approximate) | 8.07 lb (3660.49 g) |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | HP OM3 Fiber Channel Cable - LC Male - LC Male - 30m |
| SKU | AJ838A |
| Sale Price | $299.95 |
| Product | HP OM3 Fiber Channel Cable - LC Male - LC Male - 50m |
| SKU | AJ839A |
| Sale Price | $361.95 |
| Product | HPE Premier Flex Fiber Optic Cable - 164 ft Fiber Optic Network Cable for Network Device - First End: LC Network - Male - Second End: LC Network - Male |
| SKU | QK737A |
| Sale Price | $591.95 |
| Product | HPE H3C RPS 800-A Redundant Power Supply - 240 V AC Input - 12 V, -54 V Output |
| SKU | JD183A |
| Sale Price | $1360.95 |
[/custom-options]