Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HPE OfficeConnect 1920S 48G 4SFP Switch - 48 Ports - Manageable - Gigabit Ethernet, Fast Ethernet - 10/100/1000Base-TX, 1000Base-X, - (JL382AR#ABG)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Total Number of Network Ports: 48
Uplink Port: Yes
Modular: Yes
Stack Port: No
Port/Expansion Slot Details: 48 x Gigabit Ethernet Network,4 x Gigabit Ethernet Uplink
Media Type Supported: Twisted Pair,Optical Fiber
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet,Fast Ethernet
Network Technology: 10/100/1000Base-TX,1000Base-X,100Base-FX
Total Number of Expansion Slots: 4
Expansion Slot Type: SFP
Shared SFP Slot: No
Number of SFP Slots: 4
Layer Supported: 3
Manageable: Yes
Power Source: Power Supply
Redundant Power Supply Supported: No
Compatible Rack Unit: 1U
Form Factor: Rack-mountable
Height: 1.73" (43.90 mm)
Width: 17.42" (442.50 mm)
Depth: 9.69" (246.10 mm)
Weight (Approximate): 7.30 lb (3311.22 g)
- Cascade to other network devices through the uplink port to expand your local area network
- Features 48 networking ports to meet the requirements of the most demanding workgroups
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- Can work as layer 3 routing for scalable network design
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | JL382AR#ABG |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Brand Name | HPE |
| Product Line | OfficeConnect |
| Product Series | 1920S |
| Product Model | 1920S 48G 4SFP |
| Product Name | OfficeConnect 1920S 48G 4SFP Switch |
| Product Condition | Refurbished |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | Yes |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x Gigabit Ethernet Network,4 x Gigabit Ethernet Uplink |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair,Optical Fiber |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet,Fast Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-TX,1000Base-X,100Base-FX |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Shared SFP Slot | No |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | No |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.73" (43.90 mm) |
| Width | 17.42" (442.50 mm) |
| Depth | 9.69" (246.10 mm) |
| Weight (Approximate) | 7.30 lb (3311.22 g) |
[/custom-specifications]