Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
HPE FlexFabric 5944 Power to Port Airflow (Back to Front) Fan Module - Switch (JL838A)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Height: 1.60" (40.64 mm)
Width: 1.60" (40.64 mm)
Depth: 3.50" (88.90 mm)
Weight (Approximate): 4.80 oz (136.08 g)
Compatibility: HPE FlexFabric 5944 48XGT 6QS28 Switch
Application/Usage: Switch
- The flawless rotation of fan blades is just what you need for prolonged cooling
- Helps the compatible network switch by maintaining a great balance of performance and efficiency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | JL838A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Brand Name | HPE |
| Product Name | FlexFabric 5944 Power to Port Airflow (Back to Front) Fan Module |
| Product Type | Cooling Fan |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.60" (40.64 mm) |
| Width | 1.60" (40.64 mm) |
| Depth | 3.50" (88.90 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz (136.08 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | HPE FlexFabric 5944 48XGT 6QS28 Switch |
| Application/Usage | Switch |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]