Brainboxes Industrial Ethernet 4 Port Switch DIN Rail Mountable - 4 Ports - 10/100Base-TX - 2 Layer Supported - Rail-mountable - (SW-504)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Industrial Ethernet 4 Port Switch DIN Rail Mountable
- Quick Start Guide
Total Number of Network Ports: 4
Uplink Port: No
Modular: No
Stack Port: No
Port/Expansion Slot Details: 4 x Fast Ethernet Network
Media Type Supported: Twisted Pair
Ethernet Technology: Fast Ethernet
Network Technology: 10/100Base-TX
Layer Supported: 2
Manageable: No
PoE (RJ-45) Port: No
Power Source: Power Adapter,USB
Form Factor: Rail-mountable
Height: 0.91" (23 mm)
Width: 4.65" (118 mm)
Depth: 3.94" (100 mm)
Weight (Approximate): 4.41 oz (125 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Country of Origin: United Kingdom
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: Lifetime
- 4 Port Ethernet Switch
- Integrated DIN Rail Mount with grounding
- Redundant dual power inputs: +5V to +30V DC
- Industrial operating temp range -40°C to +80°C / -40°F to +176°F
- Slim Footprint Case, only 22.5mm wide
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Brainboxes Limited |
| Manufacturer Part Number | SW-504 |
| Manufacturer Website Address | http://www.brainboxes.com |
| Brand Name | Brainboxes |
| Product Model | SW-504 |
| Product Name | Industrial Ethernet 4 Port Switch DIN Rail Mountable |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 4 |
| Uplink Port | No |
| Modular | No |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x Fast Ethernet Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | No |
| Power Description | |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Adapter,USB |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Height | 0.91" (23 mm) |
| Width | 4.65" (118 mm) |
| Depth | 3.94" (100 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.41 oz (125 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | United Kingdom |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Brainboxes Power Supply - 120 V AC, 230 V AC Input - 5 V DC Output |
| SKU | PW-600 |
| Sale Price | $28.95 |
| Product | Brainboxes AC Adapter - 120 V AC, 230 V AC Input - 5 V DC Output - 1.20 A |
| SKU | PW-650 |
| Sale Price | $53.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]