Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Valcom Compact 15 W RMS Public Address Amplifier Low Distortion Neat Footprint 80 Hz To kHz THD SWM-15
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Minimum Frequency Response: 80 Hz
Maximum Frequency Response: 15 kHz
Total Harmonic Distortion (THD): 2%
RMS Output Power: 15 W
Number of Analog Audio Inputs: 1
Input Voltage: 110 V AC
Height: 9.50" (241.30 mm)
Width: 8.25" (209.50 mm)
Depth: 3" (76.20 mm)
- Helps maintain the signal's strength
- Listen to deep lows and extreme highs maintaining 15 kHz maximum frequency
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Valcom, Inc |
| Manufacturer Part Number | SWM-15 |
| Manufacturer Website Address | http://www.valcom.com |
| Brand Name | Valcom |
| Product Model | SWM-15 |
| Product Name | SWM-15 Amplifier |
| Product Type | Amplifier |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 80 Hz |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 2% |
| Audio | |
| RMS Output Power | 15 W |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Analog Audio Inputs | 1 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 9.50" (241.30 mm) |
| Width | 8.25" (209.50 mm) |
| Depth | 3" (76.20 mm) |
[/custom-specifications]