Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Premier Mounts Symmetry SYM-IB-36B Mounting Bar for Flat Panel Display, Digital Signage Display, Menu Board - Black - 176 lb (79832.26 (SYM-IB-36B)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Device Supported: Flat Panel Display,Digital Signage Display,Menu Board
Maximum Load Capacity: 176 lb (79832.26 g)
Features: Lightweight,Adjustable,Tilt
Product Color: Black
Product Material: Aluminum
Height: 5.40" (137.16 mm)
Depth: 1.20" (30.48 mm)
Length: 36" (914.40 mm)
Weight (Approximate): 7.24 lb (3284.01 g)
Country of Origin: Netherlands
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | SYM-IB-36B |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Product Line | Symmetry |
| Product Model | SYM-IB-36B |
| Product Name | Symmetry Series Interface Bar |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Mounting Bar |
| Product Information | |
| Device Supported | Flat Panel Display,Digital Signage Display,Menu Board |
| Maximum Load Capacity | 176 lb (79832.26 g) |
| Features | Lightweight,Adjustable,Tilt |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminum |
| Height | 5.40" (137.16 mm) |
| Depth | 1.20" (30.48 mm) |
| Length | 36" (914.40 mm) |
| Weight (Approximate) | 7.24 lb (3284.01 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Netherlands |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Premier Mounts Symmetry SYM-PA Mounting Adapter for Ceiling Mount - Black - 400 lb (181436.95 g) Load Capacity |
| SKU | SYM-PA |
| Sale Price | $91.95 |
| Product | Premier Mounts Ceiling Pipe Adapter for Symmetry Series - 5" (127 mm) Height x 5.75" (146.05 mm) Width x 8.50" (215.90 mm) Depth - 1 |
| SKU | SYM-PAC |
| Sale Price | $47.95 |
| Product | Premier Mounts Symmetry SYM-IB-EXT Mounting Extension for Interface Bar - Silver - Metal - 2 |
| SKU | SYM-IB-EXT |
| Sale Price | $66.95 |
| Product | Premier Mounts Symmetry SYM-IB-SA Mounting Adapter for Display Stand - Black - 200 lb (90718.47 g) Load Capacity |
| SKU | SYM-IB-SA |
| Sale Price | $81.95 |
[/custom-options]