Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Elite Screens Tripod T136UWS1 136" (3454.40 mm) Projection Screen - Front Projection - 1:1 - MaxWhite - 96" (2438.40 mm) Height x 96" (T136UWS1)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Diagonal Image Size: 136" (3454.40 mm)
Screen Height: 96" (2438.40 mm)
Screen Width: 96" (2438.40 mm)
Screen Fabric: MaxWhite
Front Projection: Yes
Aspect Ratio: 1:1
Screen Gain: 1.1
Viewing Angle: 180°
Mount Type: Floor Mount
Height: 11.76 ft (3583.94 mm)
Width: 102.40" (2600.96 mm)
Depth: 43.30" (1099.82 mm)
Weight (Approximate): 27.70 lb (12564.51 g)
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Limited Warranty: 2 Year
- Enjoy clear visuals with 1:1
- Features 136" (3454.40 mm) screen size for presenting to a large group
- MaxWhite surface offers immaculate diffusion uniformity while enabling crystal clear definition and image color reproduction
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Elite Screens, Inc |
| Manufacturer Part Number | T136UWS1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.elitescreens.com |
| Brand Name | Elite Screens |
| Product Line | Tripod |
| Product Model | T136UWS1 |
| Product Name | Tripod T136UWS1 Projection Screen |
| Product Type | Projection Screen |
| Technical Information | |
| Diagonal Image Size | 136" (3454.40 mm) |
| Screen Height | 96" (2438.40 mm) |
| Screen Width | 96" (2438.40 mm) |
| Screen Fabric | MaxWhite |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Screen Gain | 1.1 |
| Viewing Angle | 180° |
| Physical Characteristics | |
| Mount Type | Floor Mount |
| Height | 11.76 ft (3583.94 mm) |
| Width | 102.40" (2600.96 mm) |
| Depth | 43.30" (1099.82 mm) |
| Weight (Approximate) | 27.70 lb (12564.51 g) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Educational-Brochure
User-Manual
Additional-pdf2
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf3
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]