Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Jabra Engage 75 SE Headset - Mono - Wireless - Bluetooth/DECT - 492.1 ft (150 m) - 40 Hz to 16 kHz - Over-the-head, On-ear - Monaural (TAA9656-583-125)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Engage 75 SE Headset
- Phone Adapter Cable
- User Documents
- Headset base unit
- Mounting Bracket
- Power Supply
- USB-C to USB-A Cable
Connectivity Technology: Wireless
Wireless Technology: Bluetooth/DECT
Wireless Operating Distance: 492.1 ft (150 m)
Sound Mode: Mono
Minimum Frequency Response: 40 Hz
Maximum Frequency Response: 16 kHz
Near Field Communication: Yes
Features: DECT Security Certified,256-bit AES Encryption,AES 128-bit Authentication,Busylight,Touchscreen LCD,Hearing Protection,PeakStop,Acoustic Shock Protection,Hands-free,Power Indicator,Battery Indicator,Unified Communication,Sleep Mode
Bluetooth Profiles: PBAP
Zoom Certification: Yes
Fast Charging: Yes
Battery Chemistry: Lithium Ion (Li-Ion)
Battery Talk Time: 13 Hour
Maximum Battery Recharge Time: 1.5 Hour
Battery Rechargeable: Yes
Fast Charging Time: 30 Minute
Earpiece Design: Over-the-head,On-ear
Earpiece Type: Monaural
Driver Size: 1.10" (28 mm)
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Noise Cancelling,MEMS Technology
Charging Interface: USB Type-C
Form Factor: Supra-aural
Height: 6.65" (169 mm)
Width: 5.79" (147 mm)
Depth: 1.26" (32 mm)
Weight (Approximate): 1.98 oz (56 g)
Package Contents:
Application/Usage: Voice Call,Office,Business,Desk Phone,Softphone,Call Center,Chromebook
TAA Compliant: Yes
Charger Included: Yes
Limited Warranty: 1 Year
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth/DECT wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Bluetooth/DECT wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Bluetooth/DECT wireless technology ensures smooth usability on the go
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 40 Hz16 kHz for immersive sound quality
- Answer/End earpiece control for optimal performance and consistent reliability in every interaction
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | TAA9656-583-125 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Brand Name | Jabra |
| Product Line | Engage 75 SE |
| Product Name | Engage 75 SE Headset |
| Packaged Quantity | 1 |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Wireless Operating Distance | 492.1 ft (150 m) |
| Sound Mode | Mono |
| Minimum Frequency Response | 40 Hz |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Near Field Communication | Yes |
| Features | DECT Security Certified,256-bit AES Encryption,AES 128-bit Authentication,Busylight,Touchscreen LCD,Hearing Protection,PeakStop,Acoustic Shock Protection,Hands-free,Power Indicator,Battery Indicator,Unified Communication,Sleep Mode |
| Bluetooth Profiles | PBAP |
| Zoom Certification | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Talk Time | 13 Hour |
| Maximum Battery Recharge Time | 1.5 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Fast Charging Time | 30 Minute |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Over-the-head,On-ear |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.10" (28 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Noise Cancelling,MEMS Technology |
| Interfaces/Ports | |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Supra-aural |
| Height | 6.65" (169 mm) |
| Width | 5.79" (147 mm) |
| Depth | 1.26" (32 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.98 oz (56 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Voice Call,Office,Business,Desk Phone,Softphone,Call Center,Chromebook |
| TAA Compliant | Yes |
| Charger Included | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Jabra Link 400a UC - USB-A - DECT Adapter, NA - for Headset |
| SKU | 14205-13 |
| Sale Price | $127.95 |
| Product | Jabra Engage Headband Pad - Black - 5 Pack |
| SKU | 14121-34 |
| Sale Price | $40.95 |
| Product | Jabra Engage Headband for Convertible Headset - Over-the-head |
| SKU | 14121-40 |
| Sale Price | $23.95 |
| Product | Jabra Headset Stand - Desk - For Headset |
| SKU | 14217-05 |
| Sale Price | $71.95 |
| Product | Jabra Headset Stand - Desk - For Headset |
| SKU | 14217-06 |
| Sale Price | $71.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]