Transcend 1GB DDR SDRAM Memory Module - 1 GB (1 x 1GB) - DDR-400/PC-3200 DDR SDRAM - 400 MHz - Non-ECC - 184-pin - DIMM (TS128MLD64V4J)
SKU:
TS128MLD64V4J
UPC:
760557794455
MSRP:
$146.99
$146.99
$126.99
Save:
$20.00 (13.61%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
1.23
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- AcerPower FE
Memory Size: 1 GB
Memory Technology: DDR SDRAM
Number of Modules: 1 x 1GB
Memory Speed: 400 MHz
Memory Standard: DDR-400/PC-3200
Error Checking: Non-ECC
Signal Processing: Unbuffered
Number of Pins: 184-pin
Form Factor: DIMM
Compatibility:
ACER:
- Up to 400 MHz memory speed with Unbuffered signal to manage your routine softwares with pace and accuracy
- 1 GB memory allows you to have more programs open at a time
- 184-pin-pin DDR-400/PC-3200 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Transcend Information, Inc |
| Manufacturer Part Number | TS128MLD64V4J |
| Manufacturer Website Address | http://uk.transcend-info.com |
| Brand Name | Transcend |
| Product Name | 1GB DDR SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 1 GB |
| Memory Technology | DDR SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 1GB |
| Memory Speed | 400 MHz |
| Memory Standard | DDR-400/PC-3200 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 184-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | ACER:
|
[/custom-specifications]
Transcend 1GB DDR SDRAM Memory Module - 1 GB (1 x 1GB) - DDR-400/PC-3200 DDR SDRAM - 400 MHz - Non-ECC - 184-pin - DIMM (TS128MLD64V4J)
MSRP:
$146.99
$146.99
$126.99
Save:
$20.00 (13.61%)
Out of stock