Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite 36V DC External UPS Battery Pack - 37Minute 1000VA Full Load Lead Acid (BP36V15-2U)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 36V DC External UPS Battery Pack
- Mounting hardware
- Warranty information
- Instruction manual
- SmartPro SMART1500RMXL2Ua Rack/Tower UPS
- SmartPro SMX1500XLRT2U Rack/Tower UPS
Battery Chemistry: Lead Acid
Minimum Battery Life: 4 Year
Maximum Battery Life: 6 Year
Backup/Run Time: 0.62 Hour 1 kVA Full Load
Output Voltage: 36 V DC
Height: 3.50" (88.90 mm)
Width: 17.50" (444.50 mm)
Depth: 13.25" (336.55 mm)
Weight (Approximate): 45 lb (20411.66 g)
Package Contents:
Compatibility:
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: 2 Year
- Extends the runtime of compatible 36V Tripp Lite UPS Systems
- Supports 2U rackmount installation; 4 post installation accessories included
- Options for 2 post rackmount, tower and wallmount installation available
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | BP36V15-2U |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Name | 36V DC External UPS Battery Pack |
| Product Type | External Battery Pack |
| Technical Information | |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Minimum Battery Life | 4 Year |
| Maximum Battery Life | 6 Year |
| Backup/Run Time | 0.62 Hour 1 kVA Full Load |
| Output Voltage | 36 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 3.50" (88.90 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 13.25" (336.55 mm) |
| Weight (Approximate) | 45 lb (20411.66 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series Warranty/Support - Extended Warranty - 5 Year - Warranty - Carry-in/Service Depot - Exchange |
| SKU | TL5SW5Y-1750BC |
| Sale Price | $405.95 |
| Product | Tripp Lite SM1500RMXL2UTAA 1500 VA Tower/Rack Line Interactive UPS TAA Compliant - 1500VA/1350W - 4.9 Minute Full Load - 8 x NEMA 5-15R |
| SKU | SM1500RMXL2UTAA |
| Sale Price | $1391.95 |
| Product | Tripp Lite Two Post Rackmount Kit - Steel |
| SKU | 2POSTRMKITWM |
| Sale Price | $153.95 |
| Product | Tripp Lite UPSHDEARKIT Front Mount UPS Brackets - Steel - 29.48 kg |
| SKU | UPSHDEARKIT |
| Sale Price | $75.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]