Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite BP36V42-3U External Battery Pack - 36V DC (BP36V42-3U)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- BP36V42-3U External Battery Pack
- External battery pack
- Mounting hardware
- Warranty information
- Instruction manual
- SMART1500RMXL2Ua
- SMX1500RTXL2U
Battery Chemistry: Lead Acid
Minimum Battery Life: 4 Year
Maximum Battery Life: 6 Year
Output Voltage: 36 V DC
Height: 5.25" (133.35 mm)
Width: 17.50" (444.50 mm)
Depth: 25" (635 mm)
Weight (Approximate): 127.87 lb (58000.86 g)
Package Contents:
Compatibility:
Tripp Lite UPS:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 2 Year
- Extends the runtime of expandable 36V DC Tripp Lite UPS Systems
- Included daisychain connector supports the addition of multiple compatible external battery packs
- Supports 3U rackmount installation; 4 post installation accessories included
- Options for 2 post rackmount and tower installation available
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | BP36V42-3U |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | BP36V42-3U |
| Product Name | BP36V42-3U External Battery Pack |
| Product Type | External Battery Pack |
| Technical Information | |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Minimum Battery Life | 4 Year |
| Maximum Battery Life | 6 Year |
| Output Voltage | 36 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 5.25" (133.35 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 25" (635 mm) |
| Weight (Approximate) | 127.87 lb (58000.86 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Tripp Lite UPS:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite Two Post Rackmount Kit - Steel |
| SKU | 2POSTRMKITWM |
| Sale Price | $153.95 |
| Product | Tripp Lite series Warranty/Support - Extended Warranty - 5 Year - Warranty - Carry-in/Service Depot - Exchange |
| SKU | TL5SW5Y-1750BC |
| Sale Price | $405.95 |
| Product | Tripp Lite SM1500RMXL2UTAA 1500 VA Tower/Rack Line Interactive UPS TAA Compliant - 1500VA/1350W - 4.9 Minute Full Load - 8 x NEMA 5-15R |
| SKU | SM1500RMXL2UTAA |
| Sale Price | $1391.95 |
| Product | Tripp Lite series Warranty/Support - 5 Year - Warranty - 24 x 7 x Next Business Day - On-site - Maintenance - Parts & Labor |
| SKU | TLWEBN75XX-7000BC |
| Sale Price | $1585.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]