Tripp Lite series U330-10M-AL USB 3.2 Gen 1 Active Extension Repeater Cable (M/F), 10 m (32.8 ft.) - 32.8 ft (10 m) USB Data Transfer (U330-10M-AL)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Cable Type: USB
Cable Characteristic: Extension Cable
Cable Length: 32.8 ft (10 m)
Connector Type on First End: Powered USB 3.2 (Gen 1) Type A - Male
Connector on First End Details: 1 x Powered USB 3.2 (Gen 1) Type A - Male
Connector Type on Second End: Powered USB 3.2 (Gen 1) Type A - Female
Connector on Second End Details: 1 x Powered USB 3.2 (Gen 1) Type A - Female
Connector Plating: Gold
Contact Plating: Gold
Jacket Type: VW-1
Device Supported: Computer,Printer,Modem,Notebook,Keyboard,Portable Hard Drive,Gaming Console,Peripheral Device,Server,External Hard Drive,Home Theater System
Data Transfer Rate: 5 Gbit/s
Features: Repeater,Active,Signal Booster,LED Indicator,Rugged,Plug & Play
Color Family: Dual Color
Product Color: Black,Gray
Jacket Material: Polyvinyl Chloride (PVC)
Weight (Approximate): 8.11 oz (230 g)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 3 Year
- Makes transferring data effortless and secure, providing dependable speed and consistent functionality for all supported devices
- Features USB connector configuration for universal data transfer and charging, enabling seamless integration across a wide range of devices
- Repeater feature ensures dependable operation and improved usability, delivering consistent performance for everyday connectivity needs
- Features Powered USB 3.2 (Gen 1) Type A - Female connector for a smooth and hassle-free setup with a computer, ensuring stable connectivity every time
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | U330-10M-AL |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | U330-10M-AL |
| Product Name | U330-10M-AL USB 3.2 Gen 1 Active Extension Repeater Cable (M/F), 10 m (32.8 ft.) |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Technical Information | |
| Cable Type | USB |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Length | 32.8 ft (10 m) |
| Connector Type on First End | Powered USB 3.2 (Gen 1) Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Powered USB 3.2 (Gen 1) Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Powered USB 3.2 (Gen 1) Type A - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x Powered USB 3.2 (Gen 1) Type A - Female |
| Connector Plating | Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Jacket Type | VW-1 |
| Device Supported | Computer,Printer,Modem,Notebook,Keyboard,Portable Hard Drive,Gaming Console,Peripheral Device,Server,External Hard Drive,Home Theater System |
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Features | Repeater,Active,Signal Booster,LED Indicator,Rugged,Plug & Play |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color | Black,Gray |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 8.11 oz (230 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]