B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Manufacturer-Brochure
- Instant-Read AC Outlet Circuit Tester with Diagnostic LEDs
- Operating instructions
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Plastic
Height: 3" (76.20 mm)
Width: 1.50" (38.10 mm)
Depth: 0.50" (12.70 mm)
Weight (Approximate): 1.28 oz (36.29 g)
Package Contents:
Country of Origin: China
Limited Warranty: Lifetime
- Simple to use plug-in tester
- Instantly displays several common wiring fault
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | CT120 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | CT120 |
| Product Name | Instant-Read AC Outlet Circuit Tester with Diagnostic LEDs |
| Product Type | Circuit Tester |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 3" (76.20 mm) |
| Width | 1.50" (38.10 mm) |
| Depth | 0.50" (12.70 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.28 oz (36.29 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series Safe-IT PS-607-HG-OEMLM Power Strip - NEMA 5-15P-HG - 6 x NEMA 5-15R-HG - 7 ft (2.13 m) Cord - 15 A Current - 120 V AC Voltage - Rack-mountable - White |
| SKU | PS-607-HG-OEMLM |
| Sale Price | $171.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]
Tripp Lite - CT120 Circuit Tester - Black - Plastic (CT120)
MSRP:
$16.99
$16.99
$15.99
Save:
$1.00 (5.89%)
Out of stock