Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite PDUMH20AT PDU Metered ATS 120V 20A 16 Outlet - 16 x NEMA 5-15/20R - 2.4kVA - 1U Rack-mountable (PDUMH20AT)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Optional Automatic Transfer Switch (ATS) function enables setup for hot-swappable UPS maintenance bypass
- Dual UPS protection or dual AC input redundancy for critical single-corded network hardware
- Slot for optional SNMPWEBCARD accessory to enable remote individual outlet control over IP
- PDUMH20AT PDU Metered ATS 120V 20A 16 Outlet
- PDU with attached L5-20P input power cord
- Detachable C19 to NEMA L5-20P 12 ft/3.6m power cord for optional secondary input
- Two NEMA L5-20R to NEMA 5-20P plug adapters
- User manual with warranty information
Plug/Connector Type: NEMA L5-20P
Plug/Connector Detail: 2 x NEMA L5-20P
Receptacle Type: NEMA 5-15/20R
Receptacle Detail: 16 x NEMA 5-15/20R
Input Voltage: 120 V AC
Output Voltage: 120 V AC
Power Rating (VA): 2.40 kVA
Management:
Mount Type: Rack-mountable
Rack Height: 1U
Height: 1.75" (44.45 mm)
Width: 17.50" (444.50 mm)
Depth: 14.50" (368.30 mm)
Weight (Approximate): 12.20 lb (5533.83 g)
Package Contents:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Limited Warranty: 2 Year
- Single phase 20A 120V Auto Transfer Switch / ATS PDU
- Enables redundant A/B power option for single-corded network devices
- Separate primary & secondary inputs connect to any two compatible power sources
- 1U horizontal rackmount; 2 NEMA L5-20P / 5-20P inputs; 16 5-15/20R outlets
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMH20AT |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PDUMH20ATNET |
| Product Name | PDUMH20AT PDU Metered ATS 120V 20A 16 Outlet |
| Product Type | PDU |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P |
| Plug/Connector Detail | 2 x NEMA L5-20P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Receptacle Detail | 16 x NEMA 5-15/20R |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (VA) | 2.40 kVA |
| Management | |
| Management |
|
| Physical Characteristics | |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.75" (44.45 mm) |
| Width | 17.50" (444.50 mm) |
| Depth | 14.50" (368.30 mm) |
| Weight (Approximate) | 12.20 lb (5533.83 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite 2ft Computer Power Cord Cable 5-15P to C13 10A 18AWG 2' 5-pack 5pc - 125 V AC / 10 A - Black - 2 ft (0.61 m) Cord Length - 5 |
| SKU | P030-002-5 |
| Sale Price | $27.95 |
| Product | Tripp Lite 6ft Computer Power Cord Cable 5-15P to C13 Heavy Duty 15A 14AWG 6' - 220V AC - 15A - 1.83m |
| SKU | P007-006 |
| Sale Price | $10.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Additional-pdf1
Additional-pdf2
Additional-pdf3
Additional-pdf4
Additional-pdf6
Additional-pdf5
Additional-pdf7
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]