Tripp Lite series Cat6a STP Patch Panel, 8 Ports, DIN Rail or Wall Mount, TAA - 8 Port(s) - 8 x RJ-45 - Silver - DIN Rail Mountable, (N250-SH08-DIN6A)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Cat6a STP Patch Panel, 8 Ports, DIN Rail or Wall Mount, TAA
- (8) Cable ties
- Installation instructions
Total Number of Ports: 8
Number of Network (RJ-45) Ports: 8
Color Family: Silver
Product Color: Silver
Product Material: Polycarbonate,Polybutylene Terephthalate (PBT)
Form Factor: DIN Rail Mountable,Wall Mountable
Height: 0.97" (24.64 mm)
Width: 8.66" (219.96 mm)
Depth: 3.79" (96.27 mm)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | N250-SH08-DIN6A |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | N250-SH08-DIN6A |
| Product Name | Cat6a STP Patch Panel, 8 Ports, DIN Rail or Wall Mount, TAA |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 8 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Polycarbonate,Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Form Factor | DIN Rail Mountable,Wall Mountable |
| Height | 0.97" (24.64 mm) |
| Width | 8.66" (219.96 mm) |
| Depth | 3.79" (96.27 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series Cat6a Class EA STP Field-Termination Plug, 568A/568B, TAA - 1 x RJ-45 Network Male - Shielding - Silver, Black |
| SKU | N232-SHC6A-1 |
| Sale Price | $15.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]