Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Tripp Lite series Cisco SFP+ Module - For Optical Network, Data Networking - 1 x LC Duplex 10GBase-LR Network - Optical Fiber - - 10 - (N286-10G-LR-S)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Cisco SFP+ Module
- Quick Start Guide
Application/Usage: Optical Network,Data Networking
Total Number of Ports: 1
Connector Type: LC
Interfaces/Ports Details: 1 x LC Duplex 10GBase-LR Network
Media Type Supported: Optical Fiber
Fiber Mode Supported: Single-mode
Ethernet Technology: 10 Gigabit Ethernet
Network Technology: 10GBase-LR
Form Factor: Hot-swappable
Height: 0.49" (12.45 mm)
Width: 2.30" (58.42 mm)
Depth: 0.55" (13.97 mm)
Weight (Approximate): 1.02 oz (29.03 g)
Package Contents:
Compatibility: MSA Compliant
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
- SFP+ transceiver module 100% compatible with Cisco's equivalent module
- Provides 10 Gbps throughput up to 10 km (6.1 mi.) via singlemode fiber cabling
- LC duplex female connector supports 10GBase-LR signal at 1310 nm wavelength
- Hot-swappable interface lets you install and uninstall without shutting down
- Supports DDM for monitoring temperature and other real-time operating parameters
- 3-year limited warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | N286-10G-LR-S |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com/EatonCom/Markets/NorthAmerica |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Name | Cisco SFP+ Module |
| Product Type | SFP+ |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Optical Network,Data Networking |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 10GBase-LR Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10GBase-LR |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Height | 0.49" (12.45 mm) |
| Width | 2.30" (58.42 mm) |
| Depth | 0.55" (13.97 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.02 oz (29.03 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | MSA Compliant |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Tripp Lite series ESD Anti-Static Wrist Strap Band with Grounding Wire - Adjustable - 72" (1828.80 mm) Length |
| SKU | P999-000 |
| Sale Price | $14.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]