Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Hanwha Techwin XNF-9010RS 12 Megapixel Outdoor Network Camera - Color - Fisheye - Signal White - 26.25 ft (8 m) Infrared Night Vision (XNF-9010RS)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
HD Recording: Yes
Night Vision: Yes
Night Vision Distance: 26.25 ft (8 m)
Night Vision Type: Infrared
Image Sensor Type: CMOS
Color Supported: Color
Field of View: H: 187° / V: 187° / D: 187°
Effective Camera Resolution: 12 Megapixel
Video Formats: H.265,H.264,MJPEG
Maximum Video Resolution: 3008 x 3008
Maximum Frame Rate: 30 fps
Lens Type: Fixed
Maximum Focal Length: 1.1 mm (0.04")
Lens Included: Yes
Maximum Aperture: f/2.2
Shortest Shutter Speed: 1/12000 Second
Longest Shutter Speed: 1/5 Second
Connectivity Technology: Wired
Remote Management: Yes
Storage Type: Memory Card
Network (RJ-45): Yes
Input Voltage: 12 V DC
Color Family: White
Product Color: Signal White
Mount Type: Corner Mount,Pole Mount,Wall Mount,Gooseneck
Form Factor: Fisheye
Diameter: 6.61" (167.90 mm)
Weight (Approximate): 6.57 lb (2980.10 g)
Minimum Operating Temperature: -40°F (-40°C)
Maximum Operating Temperature: 122°F (50°C)
Maximum Operating Humidity: 95%
Features: PTZ,Wide Dynamic Range,Built-in IR LED,Tamper Detection,Motion Detection,Enter/Exit Detector,SD Card Local Storage,Day/Night,Back Light Compensation (BLC),Digital Noise Reduction,Privacy Masking,Gain Control,White Balance,Audio Detection,Audio Compression,Highlight Compensation (HLC)
Indoor/Outdoor: Outdoor
Impact Protection Rating: IK10+
Ingress Protection Rating: IP6K9K,IP66,IP67
TAA Compliant: Yes
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 3008 x 3008 video resolution
- CMOS sensor is cheaper as compare to CCD and consumes less power while producing better HD videos
- Provides night vision of objects at a distance of up to 26.25 ft (8 m)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Hanwha Group |
| Manufacturer Part Number | XNF-9010RS |
| Manufacturer Website Address | http://www.hanwha.com |
| Brand Name | Hanwha Techwin |
| Product Series | X |
| Product Model | XNF-9010RS |
| Product Name | Stainless Steel X series 12 MP sensor 360° Outdoor Fisheye |
| Product Type | Network Camera |
| Technical Information | |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 26.25 ft (8 m) |
| Night Vision Type | Infrared |
| Display & Graphics | |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Field of View | H: 187° / V: 187° / D: 187° |
| Effective Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Video | |
| Video Formats | H.265,H.264,MJPEG |
| Maximum Video Resolution | 3008 x 3008 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Lens | |
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 1.1 mm (0.04") |
| Lens Included | Yes |
| Maximum Aperture | f/2.2 |
| Exposure | |
| Shortest Shutter Speed | 1/12000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Network & Communication | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Storage | |
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | Signal White |
| Mount Type | Corner Mount,Pole Mount,Wall Mount,Gooseneck |
| Form Factor | Fisheye |
| Diameter | 6.61" (167.90 mm) |
| Weight (Approximate) | 6.57 lb (2980.10 g) |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Miscellaneous | |
| Features | PTZ,Wide Dynamic Range,Built-in IR LED,Tamper Detection,Motion Detection,Enter/Exit Detector,SD Card Local Storage,Day/Night,Back Light Compensation (BLC),Digital Noise Reduction,Privacy Masking,Gain Control,White Balance,Audio Detection,Audio Compression,Highlight Compensation (HLC) |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Impact Protection Rating | IK10+ |
| Ingress Protection Rating | IP6K9K,IP66,IP67 |
| TAA Compliant | Yes |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Hanwha Techwin Pole Mount for Network Camera - Stainless Steel |
| SKU | SBP-300PMS |
| Sale Price | $110.95 |
| Product | Hanwha Techwin SBP-300HMS6 Mounting Adapter for Network Camera - Silver - Stainless Steel |
| SKU | SBP-300HMS6 |
| Sale Price | $475.95 |
| Product | Hanwha Techwin SBP-300WMS1 Wall Mount for Network Camera - Silver |
| SKU | SBP-300WMS1 |
| Sale Price | $613.95 |
| Product | Hanwha Techwin SBP-300WMS Wall Mount for Network Camera - Silver - Stainless Steel |
| SKU | SBP-300WMS |
| Sale Price | $613.95 |
| Product | Hanwha Techwin SBP-300KMS Corner Mount for Network Camera - Ivory - Galvanized Steel |
| SKU | SBP-300KMS |
| Sale Price | $148.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
[/custom-user-manual]