B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 256 GB
Windows To Go Certified: No
Host Interface: USB 3.0
Height: 0.26" (6.60 mm)
Width: 0.52" (13.21 mm)
Length: 1.67" (42.42 mm)
Country of Origin: China
- 256 GB capacity provides ample room to store documents, photos, videos and more
- Easily transfer multiple files at once or larger files without error with high-speed USB 3.0 interface
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDCZ73-256G-G46 |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Line | Ultra Flair |
| Product Name | 256GB Ultra Flair USB 3.0 Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Windows To Go Certified | No |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.26" (6.60 mm) |
| Width | 0.52" (13.21 mm) |
| Length | 1.67" (42.42 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]
SanDisk 256GB Ultra Flair USB 3.0 Flash Drive - 256 GB - USB 3.0 (SDCZ73-256G-G46)
MSRP:
$106.99
$106.99
$99.99
Save:
$7.00 (6.54%)
Out of stock